Дрогобицькі дослідники радять:

Дрогобицькі дослідники радять:

2021-05-20 11:20:20

Дрогобицькі дослідники радять:

                                      "Що робити якщо присмоктався кліщ?"

 

Із настанням весни українці  дедалі частіше відпочивають на природі. А разом із підвищенням температури і пробудженням рослин активізуються й іксодові кліщі. Ці небезпечні для людей і тварин істоти найбільш активні у квітні – червні та серпні – жовтні.

Зустріти кліща можна не тільки в лісі, парку чи сквері, а й на будь-якому газоні. Найчастіше вони сидять у траві, на висоті 20–60 см, і лише зрідка потрапляють на невисокі кущові рослини. Кліщі мешкають переважно у високій траві та кущах, і не здатні стрибати. Це не комахи. Кліщ – членистонога тварина, родич павуків та скорпіонів.

Небезпека кліщів насемперед у тому, що вони можуть інфікувати людину серйозними хворобами, такими як енцефаліт та бореліоз (хвороба Лайма).

Як уберегтися від кліщів

  • Якщо ви зібралися на прогулянку, насамперед подбайте про відповідне вбрання: найбільш безпечним буде одяг із довгими рукавами, світлого кольору, дуже бажано вдягнути штани і заправити їх у шкарпетки.
  • Для захисту використовуйте репелент — спеціальний засіб, що відлякує кліщів. Він може бути у вигляді аерозолю, мазі тощо. Дотримуйтеся інструкції з використання засобу. Обов’язково зверніть увагу на тривалість його дії та не забувайте використовувати повторно.
  • На прогулянці тримайтеся ближче до центру стежки та не заходьте у траву обабіч: саме там кліщів найбільше.
  • Увага: коли кліщ чіпляється до вашого одягу, то залишається нерухомим, аж доки ви припините активно рухатись, сядете чи ляжете. Саме тоді нападник починає шукати місце прикріплення до тіла — повільно переміщується знизу вгору. Цей процес може тривати від 30 хв до трьох і більше годин, ба навіть кілька днів.
  • Оглядайте себе та своїх близьких що дві години прогулянки. Відчути укус кліща майже неможливо: тварина виділяє анестетичну речовину, що знеболює укус. Потрібен ретельний огляд, оскільки нападником може бути і так звана німфа — молодий дуже маленький кліщ.
  • Одразу після повернення додому ще раз огляньте дітей, тварин і себе: найкраще це зробити в білій ванні з добрим освітленням.
  • Одяг, який ви зняли, слід ретельно почистити і випрати. Те саме зробіть із речами, якими ви користувалися на прогулянці. Просте витрушування не допоможе позбутися кліща.

 

Що робити, якщо кліщ присмоктався?

 Якщо ви знайшли на тілі кліща, найкраще звернутися в медичний заклад. Можна спробувати самостійно витягнути кліща в домашніх умовах, дотримуючись при цьому певних заходів безпеки.

Не можна:

  • брати комаху голими руками;
  • виколупувати гострим предметом;
  • тягти за черевце;
  • припікати сигаретою;
  • відривати кліща зубами;
  • різко смикати при витягуванні;
  • змащувати його бензином, миючими засобами, рідиною для зняття лаку, що популярне в народі.

При спробі витягти кліща пальцями можна його випадково розчавити, що у багато разів збільшує ризик інфікування. Також не можна змащувати членистоногого  будь-яким засобом (в тому числі олією). Кровосос не тільки не відчепиться, але, відчувши загрозу для життя, вприсне токсини в тіло людини.

 Зауважимо. Бувають моменти, коли навіть при правильних діях кліщ може бути видалений не повністю.  Не легковажте, а зверніться до лікаря.

 

Що робити з кліщем після видалення

Після видалення тіло кліща необхідно зберегти для дослідження на зараженість кліщовими інфекціями. 

 Щоб доставити кліща в призначене місце в цілості, його необхідно помістити в баночку на вологу ватку або шматочок тканини.

Такі аналізи можна зробити в  лабораторії  ДУ "ЛОЛЦ МОЗ України" по вул. Круп’ярська 27,  в м.Львів.

 

 

Зав. відділення організації

епідеміологічних досліджень

Дрогобицького ММВ

ДУ "ЛОЛЦ МОЗ України"                                                                Л.В.Янківська

 

джерело: власне






Що ще читають на цю тему



Коментарів немає
Додати коментар


Коментар