Мистецтво компліменту. Як правильно зробити та як правильно приймати?

Мистецтво компліменту. Як правильно зробити та як правильно приймати?

2021-03-06 02:42:50

Мистецтво компліменту. Як правильно зробити та як правильно приймати?

Сподіваємось, ніхто не стане заперечувати, що вдало та вчасно зроблений комплімент – це потужна “зброя” не лише у романтичних стосунках, а й в ділових?
За допомогою компліменту ми можемо підняти людині настрій, підбадьорити її, заохотити або зробити своїм союзником. Адже нам нічого не варто просто сказати приємне! До того ж, науково доведено, що соціальне схвалення впливає на наш мозок так само, як і грошова винагорода (всього кілька теплих слів – і яка економія! ???? ).

Ще Дейл Карнегі на початку минулого століття вивів правило трьох плюсів. Тих самих плюсів, які відкриють будь-які двері та допоможуть встановити контакт з будь-якою людиною без докладання особливих зусиль. Що це за плюси? Посмішка. Ім’я. Комплімент.

Однак зробити вдалий комплімент непросто. Невдалий – може зіпсувати настрій вашому співрозмовнику. А банальні, шаблонні чи нетактовні компліменти взаглі можуть образити.

Спробуємо розібратися.

Невдалий комплімент – це який?

 

Комплімент-стереотип
«Як для жінки, ви дуже професійно ведете перемови!»

Здивування в голосі не робить похвалу приємнішою. Навпаки, такі компліменти просякнуті поблажливістю і чуються як: «Неочікувано, ти на щось здатна, хоч і жінка». Більш того, багатьом – незалежно від статі та віку – не подобається, коли нас намагаються втиснути в якусь традиційну роль: «Це так круто, що батько вміє заплітати доньці коси!», «А ти розумненька на свої 23 роки…»

 

Комплімент-наказ
«Тобі так йде ця зачіска, роби її частіше!»

Це не найгірший тип компліментів, але він не такий прозорий. Нам приємно, що наш зовнішній вигляд відзначили, але в цій похвалі є підтекст: роби так, бо інакше ти виглядаєш гірше.
Насправді немає нічого поганого в тому, що ми не хочемо догоджати естетичному комфорту іншої людини. Сюди ж відноситься розхожий комплімент: «У тебе шикарна посмішка, посміхайся частіше». Не треба так. Дайте людям самим вирішувати, в якому стані їм проживати їх життя.

 

Комплімент з терміном придатності
«Андрію, ти сьогодні чудово виглядаєш. Виспався, напевно?»

Проблема цього компліменту в слові «сьогодні». Немає жодної причини виділяти, що людина гарно виглядає саме в цей проміжок часу, а зазвичай справи йдуть зовсім інакше…
Ще варіант сумнівного компліменту “з минулого”: «Семен Петрович, вам дуже личить ця краватка, набагато більше, ніж та, що ви вчора вдягали». За “законом підлості” виявиться, що вчорашня краватка була улюбленою, а сьогоднішню подарувала теща…

Комплімент-критика
«Максиме, всім сподобався твій проект. Хоча, по правді, презентація була слабенька.»

Люб’язності зі сполучником «хоча» можуть бути суперечливими. Якщо після нього йдеться про складнощі і перепони, які ми подолали на шляху до мети – це потягне на хороший комплімент. Та коли за «хоча» йде перерахування наших слабкостей, недоліків, негативних рис характеру або оцінка зовнішності – ми не сприймаємо це як похвалу.

 

Комплімент-недовіра
«Яка гарна картина. Це копія?» або “Інночка, в тебе такі довгі вії, точно не нарощені?”

Компліменти, де ставляться під сумнів автентичність речі/прикраси/одягу чи наші природні дані, можуть бути поганими з двох причин. Перша: доводити, що ми народилися з довгими віями чи красивим кольором волосся – утомливо і безглуздо. До того ж, навіть якщо волосся фарбоване, а вії нарощені, не всі захочуть коментувати це публічно. Не тільки жінки, а й люди в принципі.
Друга причина: краще не торкатись тем, що так чи інакше зачіпають вартість придбаних речей, бо це дуже небезпечна територія ????

 

Комплімент-порівняння
«Степане, тобі казали, що ти викапаний Харісон Форд?!»

Далеко не всім людям приємно, коли їх з кимось порівнюють, навіть якщо мова йде про достоїнства. Нам хочеться вірити в свою унікальність, а не бути копією інших. До того ж завжди є ймовірність, що одержувач компліменту не вважає такою вже класною людину, з якою його порівнюють.

 

Комплімент-об’єктивація
«Марино, ви просто прикраса нашого офісу!»

Частіше за все такі компліменти лунають на адресу жінок – і миттєво перетворюють особистість зі своїми талантами та успіхами на предмет, єдина функція якого – прикрашати приміщення. Не треба так.

 

Робимо компліменти правильно!

Будьте щиросерді у своїй оцінці і щедрі на похвалу і люди будуть зберігати в пам’яті ваші слова, дорожити ними і повторювати їх протягом всього життя – повторювати навіть через багато років після того, як ви їх вже забудете.
Це теж цитата Дейла Карнегі.

Емпатія

Тільки проявивши емпатію, можна зрозуміти, що співрозмовникові буде приємно почути. Однак є речі, приємні кожному. Всі хочуть добре виглядати, добиватися успіху у всьому, користуватися повагою, визнанням, любов’ю; мати хорошу сім’ю, розумних, здорових дітей і т.д. Спілкування з людиною дає додаткову інформацію. Чим більше персоніфікований комплімент, тим він цінніший, бо повніше враховує пріоритети даної людини.

Непрямі компліменти

Є так звані непрямі компліменти в бізнес-етикеті – компліменти офісу, бізнесу, команді. Людина – частина цього, і їй завжди приємно усвідомлювати власну значущість і заслуги. Підкресліть це тонко.
Побудуйте міст довіри. «Який чудовий світлий офіс! Та ще й в центрі!», «У вас такий привітний колектив!». Кілька позитивних зауважень з приводу ділової репутації, зразкової роботи фірми або хоча б інтер’єру ділових приміщень ніколи не зашкодять. Головне – вчасно зупинитися.

 

 

Гаряча пляма

Так називається ще один прийом у мистецтві компліментів. Використовувати його просто. Перебуваючи в офісі партнера, визначте який-небудь предмет, до якого він емоційно небайдужий і заведіть коротку розмову про цю річ. Це можуть бути фотографії чоловіка, дітей, кумирів або улюбленого собаки. Гарне письмове приладдя, екзотичні дрібнички, картини на стінах (тільки не питайте про ціну та автентичність)) – все може стати приводом для бесіди і компліментів. Все найдорожче для душі люди зазвичай тримають біля себе. Прийом «гаряча пляма» іноді пробиває найтовстішу стіну формалізму.

Щирість

Говорити комплімент треба щиро і одразу, як ви відчуваєте бажання сказати щось приємне. Вказуйте на переваги, які сподобалися саме вам і які помітили саме ви. Дуже важливо, з якою інтонацією ви вимовляєте комплімент, та чи давно знаєте людину. Одній людині можна сказати прямий комплімент, а іншій прихований.

Поширена помилка

Вона полягає в тому, що говорити компліменти необхідно тільки «потрібним» людям, тобто тим, від яких ви хочете щось отримати. За відсутності належної практики це якраз найскладніша ситуація, бо об’єкт знає, що ви будете до нього якось «під’їжджати». А у вас і досвіду немає… Тому велика ймовірність, що нічого у вас путнього не вийде. Тому спробуємо підійти до питання з іншого боку.

Як часто говорити компліменти?

Якомога частіше! Будь-кому, хто хоч в якійсь мірі гідний доброго слова. Саме практикою досягається легкість і невимушеність в компліментах, що робить їх природними і чарівними.

Дуже корисно для початку поставити собі завдання: ні дня без компліменту! Бо комплімент починається з бажання його сказати. Знайдіть, що особисто вам подобається в співрозмовнику, що ви хотіли б запозичити у нього – і скажіть про це прямо.

 

Як приймати компліменти?

О, це теж треба вміти – відреагувати на комплімент так, щоб в людини не зникло бажання і надалі казати вам щось приємне… 🙂

На цю тему є відомий історичний анекдот:

На одному з прийомів Марк Твен розмовляв з дамою. У нього був веселий настрій, і він сказав:

– Ви сама чарівність!
Нелюб’язна особа відповіла:
– На жаль, не можу вам віддячити таким саме компліментом.
Письменник засміявся:
– А ви зробіть, як я: збрешіть!

По-перше, на комплімент обов’язково слід відповісти.

Краще за все просто щиро подякувати та посміхнутися.
Не найкращий варіант – це казати: «Так, я знаю», або «Ну так краще за мене ніхто інший і не зробив би!».
Ще гірше: «Ну хоч хтось помітив!»

Якщо працював не один чоловік, а комплімент адресований йому, важливо сказати, що успіх – не тільки його заслуга і назвати тих, хто допомагав в роботі.

Ніколи не виправдуйтеся, приймаючи компліменти: «Ой, ти про що, та цій сукні сто років!» 
Не треба відкидати похвалу на свою адресу, пояснювати, що, мовляв, це дурниця, нічого особливого і т.д. При цьому, якщо комплімент пролунав заслужено, така реакція виглядає як мінімум неприродно. А ще – ставить у незручне положення того, хто хотів вам зробити приємне та звернув увагу на “таку нікчемну дрібницю”.

А як реагувати, якщо комплімент “не зайшов”?

  • Не беріть близько до серця неприємні компліменти від незнайомих або випадкових людей. Не реагуйте ніяк, якщо не хочете вступати в дискусію.
  • Подякуйте близькій людині за бажання сказати вам приємне і поясніть, які слова доставили б вам більше радості.
  • Не будьте занадто різкими з тим, хто зробив вам «неправильний» комплімент. Проявіть повагу до спроби вас похвалити, але м’яко відстоюйте свої кордони.
  • Якщо хтось постійно робить вам токсичні компліменти і не бажає чути ваші натяки – киньте йому посилання на цю статтю ????

 

І наостанок  – дякуємо, що дочитали, ви дуже класні!

 

 

при написанні блогу був використаний матеріал статті “5 Secrets of People Who Give the Best Compliments”

за матеріалами: TASlife

 

P.S. Також не забувайте підписуватися на нашу групу у Telegram – t.me/TASlife, на нашу сторінку в Instagram, та на нашу сторінку у Facebook – facebook.com/taslifeofficial

джерело: власне


Що ще читають на цю темуКоментарів немає
Додати коментар


Коментар