2014-10-16 19:09:34
14 жовтня Верховною Радою України ухвалено Закон України «Про прокуратуру», який є доволі революційним, оскільки остаточно руйнує зв’язки існуючої системи із прокуратурою радянського періоду. Перш за все йдеться про ліквідацію рудиментарного «загального нагляду» прокуратури. Вказане, зокрема, надасть можливість вивести прокуратуру із площини політичних спекуляцій та підміни органів державного контролю.
Законом передбачено, що прокуратура України становить єдину систему, яка здійснює встановлені Конституцією України функції з метою захисту прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави, а саме:
- підтримання державного обвинувачення в суді;
- представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом;
- нагляд за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство;
- нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян.
Новим законом передбачено трирівневу систему органів прокуратури: Генеральна прокуратура України, регіональні прокуратури та місцеві прокуратури. Ліквідуються спеціалізовані прокуратури, такі як транспортні, природоохоронні тощо.
При цьому, додатком до законодавчого акту передбачено суттєве зменшення кількості місцевих прокуратур. Зокрема, якщо на сьогодні на території Львівщини діє 31 прокуратура первинної ланки, то з моменту набрання чинності новим Законом України «Про прокуратуру» кількість місцевих прокуратур становитиме 10. Зокрема, на території міст Дрогобича, Борислава та Трускавця, а також Дрогобицького району наглядову діяльність здійснюватиме Дрогобицька місцева прокуратура. Також законом передбачено дієву систему самоврядування прокурорів, незалежну від керівництва прокуратури.
Відповідні зміни внесено також до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України, Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кодексу адміністративного судочинства України, Законів України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», «Про судоустрій і статус суддів» тощо.
Закон набирає чинності через шість місяців з дня його опублікування.
Лонгін Мігоцький, прокурор м. Трускавця
джерело: Трускавецькій вісник