2014-09-03 22:01:49
Президент США Барак Обама закликав НАТО допомогти Україні укріпити обороноздатність і сказав, що альянсу слід залишити двері відкритими для нових членів, щоб протистояти російській агресії.
Про це він заявив в Естонії, куди прибув дорогою на саміт НАТО, що відкривається в четвер в Уельсі, передає "Укрінформ" з посиланням на Reuters.
"НАТО необхідно взяти на себе конкретні зобов'язання допомогти Україні модернізувати і укріпити силові структури. Нам потрібно піти далі в допомозі іншим партнерам НАТО, включаючи Грузію і Молдову, укріпити і їх оборону", - сказав Обама в промові перед аудиторією в Талліні після зустрічі з лідерами трьох країн Балтії.
Обама запевнив, що НАТО готово заступитися за "периферійних" учасників альянсу, якщо експансія Росії загрожуватиме їм.
"Ми прийдемо на допомогу Естонії. Ми прийдемо на допомогу Латвії. Ми прийдемо на допомогу Литві. Одного дня ви вже втратили незалежність. З НАТО ви її більше ніколи не втратите", - підкреслив Обама.
Обама закликав союзників по НАТО підтримати Україну в її прагненні захистити свою територіальну цілісність та залишити для Києва "відкритими двері до членства в Альянсі".
"Зараз Україна потребує більше, ніж слів. НАТО має прийняти конкретні зобов'язання щодо надання допомоги Україні модернізувати та зміцнити її сили безпеки", - заявив Обама.
Він закликав Альянс "послати безпомилковий сигнал на підтримку України".
При цьому американський лідер підкреслив, що в Уельсі лідери країн НАТО "зустрінуться з президентом Порошенком як із союзником, аби показати, що всі 28 країн (членів Альянсу) єдині в підтримці суверенітету та права України на захист своєї території".
Обама нагадав, що українські військові відмінно служили в операціях НАТО на Балканах та в Афганістані. Він зауважив, що Альянс повинен підтвердити той принцип, яким завжди керувався: "Для країн, які відповідають нашим стандартам і які можуть зробити реальний внесок у спільну безпеку, двері до членства в НАТО залишатимуться відчиненими".
Водночас голова Білого дому наголосив на необхідності продовжувати проводити військові навчання разом з Україною та надавати їй підтримку, щоб допомогти українським військовим стати сильнішими, оскільки вони захищають свою країну, а також тому, що врешті-решт для цієї кризи не існує воєнних рішень.
"Ми продовжуватимемо підтримувати зусилля президента Порошенка щодо досягнення миру, тому що, як і всі незалежні держави, Україна повинна бути вільною, щоб вирішити свою долю", - наголосив він.
Президент США також пообіцяв продовжувати допомагати Україні в проведенні реформ, "щоб позбавитися спадку корупції та побудувати демократичні інститути, підняти власну економіку, та, на зразок інших європейських народів, диверсифікувати свої джерела енергії, оскільки жодна країна ніколи не повинна бути заручником іншої нації, яка використовує енергію як зброю".