2025-03-19 16:51:32
18.03.2025
With EU support UNESCO launches initiative to preserve the Jewish documentary heritage of Ukraine
«Захист величезної та різноманітної спадщини України — це не лише збереження минулого; це перш за все інвестиція в наше спільне майбутнє. Різноманітність є визначальною рисою нашого континенту. Повага до цієї різноманітності та інклюзивність є ключовими для нашої згуртованості та єдності. Саме вони об’єднують нас, дозволяють нам жити, працювати та творити разом, визнаючи та найкращим чином використовуючи наші можливості. відмінностей», – сказав Ремі Дюфло, заступник Голови Представництва ЄС в Україні.
Після участі в урочистостях з нагоди 80-ї річниці визволення нацистського концентраційного табору смерті Аушвіц-Біркенау Одрі Азуле, Генеральний директор ЮНЕСКО, у січні відвідала місто Львів в Україні. Під час свого візиту вона оголосила про запуск нової ініціативи, яка фінансується Європейським Союзом із загальним бюджетом 2,2 мільйона євро.
«Україна має дуже важливу єврейську спадщину, якій також загрожує війна, і її необхідно захистити. Завдяки Європейському Союзу ЮНЕСКО сприятиме розвитку історичних досліджень і збереженню архівів єврейської культури в усіх регіонах країни», – заявила генеральний директор ЮНЕСКО Одрі Азуле.
Три роки війни загострили існуючі проблеми в управлінні та збереженні документальної спадщини, обмеживши наукові дослідження культурної спадщини. Архіви та заклади пам’яті, які наразі знаходяться під загрозою та мають недостатнє фінансування, стикаються з відсутністю заходів щодо готовності до надзвичайних ситуацій та планів управління ризиками, а також браком належного кваліфікованого персоналу.
Ця ініціатива ЮНЕСКО буде зосереджена на оцифровуванні небезпечних та пошкоджених документів із 10 закладів пам’яті, навчанні понад 50 професіоналів культури методам збереження та підтримці мистецьких та дослідницьких починань, які підкреслюють внесок єврейської спадщини в українську культуру. Таким чином ініціатива підкреслює життєво важливу роль колективної пам’яті у вихованні поваги до культурного різноманіття та прав людини. У світлі війни, що триває в Україні, ця ініціатива зміцнить українські архіви та установи пам’яті та їхню здатність зберігати та створювати доступ до документальної спадщини.
Проект сприятиме співпраці дослідників, митців та журналістів. Науковці отримають підтримку для проведення досліджень єврейської спадщини, а журналісти отримають обладнання для використання архівних матеріалів для розслідувальних та освітніх медіа-проектів. Крім того, гранти будуть надані художникам для творчої інтерпретації єврейської культурної спадщини через образотворче мистецтво, кіно, літературу та музику. Кульмінацією цієї співпраці стануть публічні заходи та мультимедійні проекти, які поширять історичні та культурні наративи єврейських громад в Україні.
Цей проект приєднується до інших заходів, які вже вжило ЮНЕСКО для захисту єврейської спадщини в Україні. У грудні 2024 року Бабин Яр, місце одного з найбільших розстрілів під час «Голокосту від куль», отримав тимчасовий посилений захист ЮНЕСКО відповідно до Гаазької конвенції 1954 року, на додаток до його внесення у 2023 році до реєстру ЮНЕСКО «Пам’ять світу».
На запити ЗМІ
джерело: власне