Щодо оборонного пакету

Щодо оборонного пакету

2025-03-06 11:36:22

Щодо оборонного пакету

[EU Delegation to Ukraine – Media newsletter] Заява для медіа Президентки Європейської Комісії Урсули фон дер Ляєн щодо оборонного пакету

04.03.2025  

Брюссель, Бельгія

 

Заява для медіа Президентки Європейської Комісії Урсули фон дер Ляєн щодо оборонного пакету

 Read more  

Ми живемо у найбільш переломні та небезпечні часи. Мені не потрібно описувати серйозність загроз, з якими ми стикаємося, або руйнівні наслідки, які нам доводиться пережити, якщо ці загрози справдяться. Адже питання вже не в тому, чи безпека Європи дійсно під загрозою. І не в тому, чи має Європа взяти на себе більше відповідальності за власну безпеку. Насправді, ми давно знаємо відповіді на ці питання. Справжнє питання, що стоїть перед нами: чи готова Європа діяти так само рішуче, як цього вимагає ситуація. І чи здатна вона діяти з потрібною швидкістю та амбіціями. На різних зустрічах минулих тижнів – остання з яких відбулася 2 березня в Лондоні – відповідь європейських столиць була настільки ж переконливою, наскільки й зрозумілою. Ми розпочинаємо епоху переозброєння. І Європа готова значно збільшити свої витрати на оборону – як для нагальних дій на підтримку України, так і для довгострокового зміцнення власної безпеки.

Саме тому 4 березня я написала листа європейським лідерам напередодні засідання Європейської Ради, що відбудеться 6 березня. Саме через це цього дня ми зібралися тут. У цьому листі я представила план «Переозброєння Європи» (ReArm Europe). Це комплекс пропозицій щодо використання всіх фінансових важелів, якими ми володіємо, щоби допомогти країнам-членам швидко і суттєво збільшити витрати на обороноздатність. Це потрібно робити просто негайно, а також продовжувати в довгостроковій перспективі протягом цього десятиліття. План складається з п’яти частин. 

Перший напрям плану «Переозброєння Європи» – це розширення можливостей використання державного фінансування оборонної сфери на державному рівні. Країни-члени готові інвестувати більше у власну безпеку, якщо матимуть необхідний фіскальний простір. І ми повинні надати їм цю можливість. Саме тому ми незабаром запропонуємо активувати національну виняткову поправку Пакту про стабільність і зростання. Це дозволить країнам значно збільшити оборонні витрати, не запускаючи процедуру надмірного дефіциту. Наприклад, якщо країни-члени в середньому підвищать оборонні видатки на 1,5% ВВП, це може створити додатковий фіскальний простір майже на 650 мільярдів євро протягом чотирьох років.

Другий напрям – новий фінансовий інструмент. Він передбачає 150 мільярдів євро у вигляді кредитів для країн-членів на оборонні інвестиції. Йдеться не лише про збільшення витрат, а й про ефективніше та спільне використання коштів. Ми говоримо про загальноєвропейські оборонні спроможності – наприклад, системи протиповітряної та протиракетної оборони, артилерійські комплекси, ракети, боєприпаси, дрони та системи протидії ним. Також це стосується кібербезпеки та військової мобільності. Такий підхід дозволить країнам об’єднувати замовлення і купувати військове обладнання спільно. Авжеж, це обладнання дасть змогу країнам суттєво посилити підтримку України – тобто забезпечити її потрібною військовою технікою вже зараз. Спільні закупівлі також допоможуть знизити витрати, зменшити фрагментацію, покращити взаємодію та зміцнити європейську оборонну промисловість. І, як я раніше зазначала, це піде на користь Україні. Це момент Європи, і ми повинні діяти відповідно.

Третій крок – використання потужності бюджету ЄС. Існує багато заходів, які ми можемо вжити, щоб у короткостроковій перспективі спрямувати більше коштів на оборонні інвестиції. Саме тому я можу оголосити, що ми запропонуємо додаткові можливості та стимули для країн-членів, якщо вони захочуть використати програми згуртованості для збільшення оборонних витрат.

Останні два напрями спрямовані на залучення приватного капіталу через прискорення Союзу заощаджень та інвестицій, а також за допомогою Європейського інвестиційного банку.

На завершення підкреслю: Європа готова взяти на себе відповідальність. План «Переозброєння Європи» дозволить залучити майже 800 мільярдів євро для зміцнення безпеки та стійкості континенту. Ми продовжимо тісну співпрацю з нашими партнерами в НАТО. Це вирішальний момент для Європи. І ми готові зробити рішучий крок уперед. 

 

джерело: власне






Що ще читають на цю тему



Коментарів немає
Додати коментар


Коментар