Гомін Галичини
Малярія

Малярія

2018-12-15 00:35:24

Малярія

Малярія.

Малярія - це інфекційна хвороба, збудником якої є найпростіші організми (плазмодії малярії (plasmodium falciparum), що передаються від хворої людини через укуси малярійних комарів.

Санітарно-ентомологічна ситуація в Україні залишається нестійкою. Відсутність повних даних ентомологічного моніторингу створює загрозу повернення місцевої передачі. За  2017р до України завезено 45 випадків малярії, з яких 36 вип. (80%)  спричинені  plasmodium. falciparum., 3 випадки захворювання на тропічну малярію мали летальні наслідки.

Хвороба починається через 1 тиждень – 1 рік або навіть і через 2 – 3 роки (в залежності від форми малярії) після укусу. Першими ознаками захворювання є слабкість, головний біль, ломота в тілі, підвищення температури до 39 – 40°С і більше. Озноб змінюється на холодний рясний піт. Напади лихоманки повторюються періодично з різним інтервалом в залежності від форми малярії. Таким чином, малярія часто маскується під інші захворювання.

Швидше за все малярію можна «привезти» з ендемічної країни після відпустки, відрядження і т.п., тому від’їжджаючи в тропічні країни, небезпечні з малярії, необхідно потурбуватись за власне здоров’я, ознайомитись з пам’яткою щодо профілактики малярії, яка повинна бути в туристичному агентстві. Як захистити себе : перебуваючи в тропічній країні, де поширена малярія, слід вживати заходи обережності по захисту від укусів комарів: спати в кімнаті, де вікна і двері затягнені сіткою або сітчастою запоною, бажано просоченою інсектицидом; з сутінків до світанку одягатися так, щоб не залишати відкритими руки і ноги; відкриті ділянки тіла змащувати репелентом – засобом, що відлякує комарів, особливо під час перебування поза приміщенням ввечері та вночі.

Після повернення додому необхідно відразу повідомити дільничного лікаря про перебування в тропічній країні та здати кров для дослідження на малярію. При перших симптомах захворювання не чекайте поки температура знизиться, зникне лихоманка, а негайно зверніться до лікаря і обов’язково повідомте про перебування в тропічній країні, щоб своєчасно почати лікування, адже малярія може мати вкрай неприємні наслідки і навіть закінчуватись смертю.

Не слід забувати, що в нашій країні в теплий період року є всі кліматичні та природні умови для розвитку та передачі збудника малярії.  І хоча у нас реєструвались тільки завізні випадки захворювання, все ж потрібно вже сьогодні потурбуватися та захистити себе і своїх близьких від непроханих крилатих гостей, які, до того ж  крім інших незручностей можуть нагородити нас небезпечним захворюванням. Всі квартирки та фрамуги потрібно засітчити, а при прогулянках на свіжому повітрі та перебуванням за містом, особливо ввечері необхідно обробляти шкіру репелентами.

Специфічна профілактика. Вакцинація проти малярії у наш час не застосовується. Протималярійні вакцини перебувають на стадії розробки. У регіонах, що неблагополучні щодо малярії, з цією метою застосовують особам, які були в ураженій малярією місцевості, протягом усього періоду передачі малярії і 6 тижнів після нього протималярійні препарати.

Завідувач відділення організації епіддосліджень

Дрогобицького ММВ ДУ «ЛОЛЦ МОЗ України»

Янківська Л.В.

джерело: власне


Що ще читають на цю темуКоментарів немає
Додати коментар


Коментар