2024-01-15 11:42:35
оригінал дайджесту натисни тут:
До чергового випуску медіадайджеста увійшли публікації про основні події листопада, які відображають стан і перспективи відносин Європейського Союзу та України.
Листопад – особливий місяць, коли відбуваються знакові для історії України та українців події. Від Революції Гідності, яка починалася з Євромайдану, аж до реальної перспективи почати переговори про членство в ЄС – такий шлях проходить Україна. І Європейський Союз підтримує українців у їхньому прагненні свободи, незалежності, миру та в бажанні жити вільно на своїй землі, що їх Україна виборює у кровопролитній війні зі зброєю в руках. Про це говорила Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, оголошуючи рекомендації ЄК почати з Україною перемовини щодо членства в ЄС.
Про цю підтримку говорив у Києві також Президент Європейської ради Шарль Мішель, який приїхав до української столиці, аби вшанувати 10 річницю Революції Гідності.
Про спільні цінності та спільні виклики, що стоять перед Україною та ЄС в політичній, економічній, гуманітарній і, перш за все, безпековій сферах, в листопаді говорили на різних майданчиках.
Детальніше читайте у черговому випуску.
8 листопада в Брюсселі Президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн оприлюднила оцінку прогресу України та Молдови на шляху до членства в ЄС і заявила: «Через 10 років після протестів на Майдані настав дійсно історичний день. Сьогодні Європейська Комісія рекомендує розпочати переговори про вступ з Україною та Молдовою».
За словами Урсули фон дер Ляєн, Україна виконала 90% критеріїв ЄС, визначених в червні 2022 року, при наданні країні статусу кандидата.
Шарль Мішель:
перший крок має бути здійснений саме зараз
Голова Європейської Ради Шарль Мішель відвідав Україну у десяту річницю Революції гідності.
Візит відбувся напередодні саміту Європейської ради в середині грудня, де лідери ЄС обговорять рекомендацію Європейської Комісії розпочати офіційні переговори про вступ з Україною. «Я зроблю все, щоби переконати 27 колег (лідерів держав-членів ЄС), що нам потрібне позитивне рішення у грудні, – заявив Шарль Мішель. – Перший крок має бути здійснений саме зараз»
ЄC і держави-члени вже надали Україні військової допомоги на 27 млрд євро, що є безпрецедентною сумою. Щоб забезпечити постачання боєприпасів для ЗСУ, ЄС інвестував 2 млрд євро з Європейського фонду миру. Із запасів держав-членів ЄС в Україну вже надійшло не менше 300 тисяч одиниць боєприпасів, також укладено договори про нові спільні закупівлі. За словами Шарля Мішеля, ця спільна ініціатива ЄС є «новим кроком на шляху до справді європейської оборони».
Численні соціологічні опитування доводять, що приєднання до ЄС – це усвідомлений вибір українців. Для 77% респондентів важливо, щоб Україна стала членом ЄС, а для 51% це дуже важливо. Громадяни помірковано оцінюють готовність України до вступу до ЄС – лише 22% опитаних вважають країну повністю готовою до цього, а 43% — наголошують на необхідності реформ. Чому українці хочуть до ЄС і що викликає пересторогу – читайте далі.
Майже половину потреб України у фінансах на 2024 рік уряд планує закрити завдяки підтримці ЄС у межах нової програми Ukraine Facility. Розмір програми становить 50 млрд євро, які розраховані на чотири роки. Аби вона запрацювала, ЄС до січня має погодити головну її умову – затвердити поданий Україною пакет реформ, які країна зобов’язується виконати за чотири роки – 3 листопада Єврокомісія отримала попередній варіант плану.
У Берегові на Закарпатті підписали грантові контракти на 2 гуманітарні проєкти загальною сумою 500 000 євро. Кошти виділені із залишку бюджету програми ENI CBC Угорщина- Словаччина-Румунія-Україна 2014- 2020 без конкурсу, шляхом прямого нагородження. Вони будуть скеровані на гуманітарні проєкти «Краще майбутнє» та для програми, яку впроваджують Закарпатський центр розвитку та консультування «Advance» й ГО «Соціальний центр «ЕТАЛОН».