З Днем журналіста!

З Днем журналіста!

2022-06-06 13:32:23

З Днем журналіста!

Божого БЛАГОСЛОВЕННЯ. творчого натхнення!

17 травня 2022

695
 

You can read this article in English

Родіна Ірина

Родіна Ірина

Комунікаційна менеджерка
Журналісти на війні. Моніторинг злочинів російських окупантів проти вільних медіа (оновлюється)

У той час, коли Кремль переслідує незалежну журналістику всередині своєї держави, він нівечить її і на війні, яку Росія веде проти України. Російські військові бомбардують українські телевежі, обстрілюють автівки з написами "Преса", ранять і грабують журналістів. Їх не зупиняють міжнародне гуманітарне право чи базові моральні принципи. У цьому матеріалі Український ПЕН щотижня відстежуватиме всі злочини, які загарбник чинить проти представників вільних українських і міжнародних медіа. Стаття оновлюватиметься.

30 травня – 5 червня 2022

Фредерік Леклерк-Імхофф. Фото: Open

30 травня на Луганщині внаслідок російського обстрілу загинув журналіст французького каналу BFMTV Фредерік Леклерк-Імхофф. Він знімав матеріал про евакуацію населення. Окупанти обстріляли броньоване евакуаційне авто, яке їхало забирати людей. Журналіст був смертельного поранений у шию. Разом із ним у машині були ще двоє представників телеканалуМаксім Брандстетер (громадянин Франції) зазнав осколкового поранення лівого стегна та контузії, Оксана Леута (громадянка України) зазнала контузії.

23 – 29 травня 2022

Віталій Дерех. Фото: Терноград

29 травня під обстріл окупантів біля Бахмута потрапила знімальна група ТСН (Олександр Загородній та Іван Головач). Це сталося просто під час прямого включення. На позицію, де перебували журналісти, полетіли ворожі ракети. Включення Олександр Загородній закінчував лежачи.

Того ж дня стало відомо, що в полон окупантів на Донеччині потрапив оператор Миколаївської філії Суспільного мовника Василь Філімон. Від початку повномасштабного вторгнення він захищав Україну в лавах ЗСУ. Зник безвісти 15 травня під час виконання бойового завдання.

28 травня у бою біля Попасної на Луганщині внаслідок авіаудару загинув журналіст та військовослужбовець ЗСУ Віталій Дерех. Він був кореспондентом газети "20 хвилин". Учасник Революції Гідності, ветеран АТО. Перебував на фронті з перервами з 2014 року. Воював у складі батальйону "Айдар".

Того ж дня під обстріл окупантів біля Бахмута на Донеччині потрапив коресподент Радіо Свобода Марʼян Кушнір та фотокореспондент Сергій Нужненко. Вибуховою хвилею пошкодило, зокрема, лобове скло його автівки.

24 травня знімальна група AFP потрапила під обстріл на трасі з Бахмута в Лисичанськ.

16 – 22 травня 2022

Ігор Гуденко. Фото: Читомо

20 травня стало відомо про загибель харківського фотографа, відеоблогера та активіста Ігоря Гуденка, який перестав виходити на зв’язок 26 лютого. Його тіло знайшли неподалік окружної дороги в районі Північної Салтівки, де точилися бої із російськими загарбниками. Ігор Гуденко висвітлював бої з російськими окупантами на окружній дорозі в Харкові. 25 лютого журналіст виклав у мережу відео знищеної російської техніки, а наступного дня перестав виходити на зв’язок. Рідні та близькі намагалися знайти чоловіка, але безрезультатно. Ігор Гуденко був співавтором документального фільму "Герой України Євген Котляр", знімав відео розстрілів Небесної Сотні в центрі Києва та був активним учасником Зеленого руху в Харкові.

18 травня стало відомо про загибель на фронті оператора луцького телеканалу "Аверс" Костянтина Кіца. Ветеран АТО, він повернувся на фронт від початку повномасштабного вторгнення Росії. 17 травня у Бахмуті на Донеччині росіяни обстріляли будівлю, де Костянтин перебував із побратимами. Його знайшли під завалами, але невдовзі він помер у реанімації.

Того ж днязнімальна група телеканалу ICTV (Тетяна Наконечна, Євген Турта та Олег Цимбалюк) потрапила під артобстріл окупантів у Костянтинівці на Донеччині. На щастя, ніхто не постраждав.

16 травня окупанти викрали інженера "Суспільне. Херсон" Олексія Воронцова. Суспільний мовник звернувся до української влади та міжнародної спільноти і закликав їх сприяти поверненню Воронцова з полону. 21 травня стало відомо, що окупанти його відпустили. Олексій Воронцов живий і перебуває вдома.

9 – 15 травня 2022

Оксана Гайдар. Фото: Детектор медіа

15 травня потрапила під обстріл окупантів знімальна група онлайн-видання "Заборона" (Микола Дондюк, Віра Миронова та Іван Чернічкін). Це сталося у селі Черкаські Тишки на Харківщині. Журналісти не постраждали.

12 травня знімальна група ТСН (Олександр Загородний, Іван Головач, Віталій Овсянніков) потрапила під обстріл касетними бомбами в Марʼїнці. Вони встигли зафіксувати злочини окупантів і виїхали з-під обстрілів неушкодженими.

12 травня німецькі та естонські журналісти потрапили під російський обстріл на Донбасі. Кореспондентів естонського каналу ERR Антона Алексєєва та Крістіана Свіргсдена, журналістів естонського Postimees Яануса Пийрсалу й Дмитрія Котюха, а також кореспондента німецької Welt Альфреда Хакенсбергера обстріляли неподалік міста Сіверськ, повідомив Детектор медіа. На щастя, ніхто зі знімальних груп не постраждав.

10 травня стало відомо про загибель журналістки та блогерки Оксани Гайдар. Разом із матірʼю вона перебувала у селі Шевченкове Броварського району. Обидві жінки загинули внаслідок обстрілу села російською артилерією. Оксана Гайдар працювала під псевдонімом "Руда Пані". Вона писала переважно на історичну тематику.

9 травня на території Трептов-парку у Берліні напали на кореспондентку телеканалу "1+1" Наталю Мосейчук. Знімальна група готувала сюжет про заходи з ушанування памʼяті загиблих у Другій світовій війні. Знімали, зокрема, і росіян, які прийшли до меморіалу із забороненою в Німеччині символікою – георгіївськими стрічками та червоними прапорами. Російськомовний громадянин намагався завдати Мосейчук тілесних ушкоджень. Поліція затримала нападника. Посольство України в Німеччині закликає поліцію Берліна "негайно вжити усіх необхідних заходів, щоб якомога швидше провести слідство щодо нападу на представників засобів масової інформації та притягти винних до відповідальності".

2 – 8 травня 2022

Олександр Махов. Фото: Facebook-сторінка Олександра Махова

4 травня у боях під Ізюмом на Харківщині загинув журналіст і доброволець ЗСУ Олександр Махов. Він багато років працював на телеканалах "Україна" та "Україна 24" на посаді військового кореспондента і висвітлював війну на Донбасі. У жовтні 2021 року він почав працювати на телеканалі "Дом". Олександр Махов повернувся на фронт у перший день повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Мав позивний "Журналіст".

3 травня стало відомо про те, що команда hromadske (Настя Станко, Колян Пастико та Віктор Андрущенко) потрапила під обстріл в Лимані на Донеччині. Вони знімали матеріал про евакуацію цивільних, і за 200 метрів від місця зйомок упали три російські снаряди.

25 квітня – 1 травня 2022

Віра Гирич. Фото: Facebook-сторінка Віри Гирич

30 квітня у боях поблизу Попасної загинув ексменеджер філії "Суспільне. Черкаси" Євген Старинець. Із початком повномасштабного вторгнення Росії, він записався до лав тероборони, потім – боронив від окупантів Луганщину. Євген Старинець працював менеджером Черкаської філії Суспільного з 2017 по 2019 рік.

29 квітня окупаційна влада Криму затримала громадянську журналістку Ірину Данилович. Окупанти провели обшук в її будинку в селі Владиславівка біля Феодосії, вилучили телефон та ноутбук. За словами рідних, окупаційна влада звинувачує журналістку у "зв’язках з іноземною державою". Данилович заарештували на 10 днів. До арешту Ірина Данилович працювала медсестрою та вела кілька блогерських колонок на різних сайтах, присвячених правам медпрацівників і проблемам охорони здоров’я в Криму. Вона була активною в соціальних мережах та виступала на українському телебачені.

Того ж дня внаслідок російського обстрілу Києва загинула продюсерка Радіо Свобода Віра Гирич. Її тіло виявили під завалами вранці 29 квітня. Ракета влучила в її квартиру в багатоповерхівці в Шевченківському районі столиці. Віра Гирич стала частиною київського бюро Радіо Свобода 1 лютого 2018 року. До того вона працювала на провідних українських телеканалах – зокрема, "Еспресо" та "1+1".

28 квітня в Рубіжному Луганської області під обстріл потрапила кореспондентка телеканалу "Дом" Анастасія Волкова. Знімальна група готувалася робити матеріал про евакуацію місцевого населення, коли російські окупанти відкрили вогонь.

"Щойно ми заїхали, через п'ять хвилин почали гепати принципово по тому квадрату, де ми знаходилися. Ми заповзли у палац культури по склу на пузі, щоб перебути той обстріл. Ми чули, як зліва, справа, спереду, позаду цієї будівлі, по будівлі прилітало. Ми чули, як працював важкий міномет", – розповіла журналістка в коментарі ІМІ.

Їй вдалося виїхати до Сєвєродонецька в момент, коли в окупантів закінчилися боєприпаси.

18 – 24 квітня 2022

У ніч проти 21 квітня під час ракетного обстрілу Миколаєва російські окупанти вдарили по інфраструктурі Миколаївської філії Суспільного мовника. Загиблих і поранених немає.

11 – 17 квітня 2022

16 квітня стало відомо про погрози, які надходять рідним журналіста газети "Новий день" Олега Батурина. Про це він написав на своїй сторінці у Facebook:

"Моїм рідним, які залишилися на тимчасово окупованій території, почали погрожувати. Такі "привіти" їм передають від російських окупантів. Рідні дуже налякані. Росіяни вимагають, щоб я припинив свою професійну журналістську діяльність".

У березні Олег Батурин провів 8 днів у полоні російських окупантів.

13 квітня в Бучі мертвим знайшли журналіста Зореслава Замойського. Він співпрацював з виданнями "Громада Приірпіння" та "Інформаційний портал".

4 – 10 квітня 2022

Олександр Гунько. Фото: vgoru.org

4 квітня під обстріл неподалік Миколаєва потрапила знімальна група американського телеканалу CNN. Ніхто з команди не постраждав – їм удалося врятуватися і втекти на вцілілому автомобілі.

Того ж дня у Новій Каховці російські окупанти викрали місцевого журналіста й письменника, редактора онлайн-видання "Нова Каховка. City" Олександра Гунька. Перед цим у його помешканні провели обшук. За кілька годин до цього сайт опублікував матеріал про розгін проукраїнського мітингу в окупованому місті.

28 березня – 3 квітня 2022

Мантас Кведаравічюс. Фото: V. Skaraičio / lrytas.lt

3 квітня стало відомо про загибель у заблокованому Маріуполі литовського режисера-документаліста Мантаса Кведаравічюса. 2016 року він зняв фільм "Маріуполіс" про війну на Донбасі. Ми писали про режисера в моніторингу втрат серед діячів культури.

2 квітня в Мелекіному поблизу Маріуполя помер журналіст Євген Баль. 18 березня його незаконно заарештували російські військові. Будинок Євгена обшукали, а його самого піддали тортурам. Жорстоко побитого, його відпустили за три дні. Смерть Євгена Баля – наслідок знущань окупантів. Він не дожив до 79-річчя лише шість днів. Баль – автор численних журналістських матеріалів про війну в Україні, член НСЖУ, письменник, волонтер.

1 квітня на Київщині загиблим знайшли фотографа та документаліста Макса Левіна. 13 березня в супроводі військовослужбовця Олексія Чернишова він прямував до Гути Межигірської, щоби відзняти наслідки російського вторгнення. Вони залишили автомобіль і пішли в бік села Мощун. Відтоді не виходили на звʼязок. За даними Офісу генпрокурора, беззбройного журналіста окупанти вбили двома пострілами зі стрілецької зброї. З Максом Левіним попрощалися 4 квітня в Боярці.

21 березня – 27 березня 2022

image

Оксана Бауліна. Фото: НВ

23 березня внаслідок російського обстрілу Києва загинула журналістка російського опозиційного видання The Insider Оксана Бауліна. Через внесення її в Росії до екстремістського списку, змушена була виїхати. Від початку повомасштабної війи в Україні робила репортажі зі Львова та Києва. Як повідомляє "НВ", видання The Insider "відоме гучними розслідуваннями спільно з Bellingcat", і має статус "іноземного агента" в Росії.

23 березня в Мелітополі російські загарбники з метою шантажу взяли в заручники батька директорки сайту "РІА-Мелітополь" Світлани Залізецької.

"Я розцінюю такі дії окупаційних сил російської федерації як тероризм. Взявши в заручники мого старого батька, вони намагаються досягти співпраці або вимагатимуть зупинити роботу сайту. Окупанти знайшли документи – карту Поляка, і стали запитувати у мами все про родичів у Польщі. Раніше зі мною Галина Данильченко провела попередню "профілактичну" бесіду. Наступна зустріч мала бути з комендантом. Її результат був прогнозований, тому я залишила місто", – зазначила Залізецька на своїй сторінці у Faceebok.

22 березня з полону звільнили журналістку hromadske Вікторію Рощину. Умовою звільнення став примус до запису відео, в якому журналістка мала заперечити претензії до російських окупантів. Історію свого затримання та перебування в полоні Вікторія розповість сама найближчим часом. Після звільнення Вікторія прямувала до Запоріжжя, щоби зустрітися там з рідними.

Макс Левін. Фото: Детектор медіа

22 березня стало відомо про зникнення фотожурналіста Макса Левіна на Київщині. Востаннє він виходив на звʼязок 13 березня із Вишгородського району.

"Левін поїхав на власному авто фотографувати бойові дії 13 березня. Він залишив автівку біля села Гута Межигірська та пішов у бік села Мощун. З його телефону надійшло повідомлення об 11:23, після чого він більше не виходив на зв’язок і не з’являвся в мережі", – йдеться у повідомленні.

У районі, де Макс Левін мав працювати, розпочалися інтенсивні бойові дії. Він міг зазнати поранення або потрапити в полон. Левін працює як фотокореспондент і документальний фотограф та оператор багатьох українських і міжнародних видань. "Кожен український фотограф мріє зробити фото, яке зупинить війну", – цитує Левіна "Лівий берег".

Вночі 21 березня в Запорізькій області російські окупанти увірвалися до будинку редактора районної газети "Наше місто – Токмак" Віталія Голода. Вони перерили його речі й викрали системний блок компʼютера. Самого редактора вдома не було. Він у безпеці.

21 березня "Репортери без кордонів" оприлюднили інформацію про викрадення, взяття в полон і катування фіксера Radio France. За їхньою інформацією, це сталося ще 5 березня. Окупанти піддали його численним тортурам: катували електричним струмом, жорстоко били, привʼязували до дерева. Фіксер зазнав численних поранень різних ступенів тяжкості. Він опинився на волі 13 березня. Його свідчення "Репортери без кордонів" передадуть до Міжнародного кримінального суду.

Михайло Кумок. Фото: Facebook-сторінка Тетяни Кумок

Пізніше того ж дня стало відомо про викрадення українських журналістів в окупованому Мелітополі. Озброєні окупанти прийшли в домівки до представників місцевого медіахолдингуЮлії ОльховськоїЛюбові Чайки, видавця Михайла Кумка, випускового редактора газети "Мелітопольські відомості" Євгенії Борян. Їх забрали і повезли в невідомому напрямку. Сайт холдингу не працював через хакерську атаку. Пізніше стало відомо, що журналістів намагалися змусити поширювати російську пропаганду, і відпустили після "профілактичної бесіди". Згодом "Детектор медіа" повідомив про те, що всі вони зараз у безпеці.

21 березня окупанти прийшли з обшуком до батьків журналістки Катерини Даниліної-Левочко, журналістки видання "??ндустриальное Запорожье". Розпитували інформацію про неї та про Михайла Кумка – власника холдинга "Мелітопольські відомості", де Катерина раніше працювала.

14 березня – 20 березня 2022

Олег Батурин. Фото: Facebook Ольга Перепелиця

20 березня повернувся додому викрадений на Херсонщині журналіст Олег Батурин. Про це він сам розповів на Facebook-сторінці своєї сестри Ольги Перепелиці. Журналіст написав про катування та приниження, яким піддали його російські окупанти:

"12 березня о 17.00 на каховській автостанції мене схопили. Били. Принижували. Погрожували. Сказали, що вб’ють.
Майже вісім днів. 187 годин полону. Практично без їжі. Кілька днів майже без води. Без мила, без змінного одягу. Не розуміючи, де я. Але вони чітко знали, за що. Вони хотіли зламати, розтоптати. Показати, що буде з кожним журналістом: тебе роздавлять. Тебе вб’ють… Майже 8 днів я сидів з низько нахиленою або покритою головою. Вони боялися, що я можу побачити їхні обличчя. Але показувати своє, сестричко, я не боюся".

 

Вікторія Рощина. Фото: Facebook-сторінка Вікторії Рощиної

16 березня (імовірно 15-го, достеменно ця інформація не відома) в тимчасово окупованому Бердянську ФСБ затримала журналістку hromadske Вікторію Рощину. Вона готувала матеріали про воєнні дії в Запорізькій і Донецькій областях. 12 березня Рощина перестала виходити на звʼязок. Протягом кількох днів редакція намагалася звільнити її в непублічний спосіб, але ці спроби виявилися безрезультатними. Про місцерозташування Вікторії наразі нічого не відомо.

15 березня під артобстріл на Київщині потрапили знімальні групи відразу кількох медіа"Настоящее время" (Борис Сачалко, його водій та оператор), "Факти" ICTV (Олег Корнієнко та Артур Турович), "ТСН" 1+1 (Юлія Кирієнко та Володимир Рибачок).

Олександра Кувшинова та Пʼєр Закржевський. Фото: Лукас Томлінсон

Того ж дня внаслідок обстрілу загинули оператор американського каналу Fox News П’єр Закржевський та українська журналістка Олександра Кувшинова. У заяві Fox News Олександру назвали "консультанткою" телеканалу. Згодом директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк заявила, що насправді Кувшинова була продюсеркою, отже – частиною команди. Вона також звернулася до міжнародних організацій з вимогою розслідувати умови роботи українських журналістів на західні компанії: чи підписують вони офіційні договори, чи мають страхування на випадок поранення чи смерті.

Бенджамін Голл. Фото: USA Today

Повідомлялося, що разом із Закржевським та Кувшиновою був також інший кореспондент телеканалу Fox News Бенджамін Голл. Він вижив, але зазнав тяжкого осколкового перелому обох ніг. Голл перебував у реанімації, а 16 березня його вдалося евакуювати з країни.

14 березня уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова на своїй сторінці у Facebook повідомила, що в тимчасово окупованому російськими терористами Бердянську переслідують та залякують журналістів. Російські загарбники переписали адреси журналістів та їхніх родичів, і з погрозами примушують їх працювати на кремлівську пропаганду. Крім того, в області почастішали випадки викрадення людей.

7 березня – 13 березня 2022

Журналіст Брент Рено

13 березня в Ірпені російські окупанти вбили 51-річного журналіста Брента Рено. Про це повідомив начальник Головного управління Національної поліції в Київській області Андрій Нєбитов.

Разом із колегою, 46-річним журналістом на імʼя Хуан Дієго Херрера Арредондо, Брент знімав евакуацію мешканців Ірпеня. Після перетину блокпосту машину з журналістами розстріляли. Хуан був поранений у стегно. Його оперували медики Охматдиту. Арредондо бачив, що Брента Рено поранили в шию.

Фото: Анастасія Магеррамова

"Окупанти цинічно вбивають навіть журналістів міжнародних ЗМІ, які намагаються показати правду про безчинства російських військ в Україні… Ще один журналіст поранений. Зараз потерпілого намагаються вивести із зони бойових дій. Звісно, професія журналіста передбачає ризик, втім громадянин США Брент Рено поплатився життям за спробу висвітлити підступність, жорстокість та безжальність агресора", – зазначив Андрій Нєбитов.

Спочатку повідомлялося, що Брент Рено – коресподент американського медіа The New York Times. Однак видання заперечило цю інформацію. За словами департаменту комунікацій NYT, Брент Рено не перебував в Україні з редакційним завданням, а його журналістське посвідчення, фото якого зараз шириться мережею, було видане для іншого завдання багато років тому.

Олег Батурин. Фото: Радіо Свобода

12 березня у Каховці на Херсонщині зник журналіст газети "Новий день" Олег Батурин. Йому нібито зателефонував знайомий і попросив про зустріч. Батурин вийшов із дому близько 16:30, не взяв із собою ні телефон, ні документи, і більше не повернувся. Дружина Олега Наталя Батурина повідомила, що її чоловік не виходить на звʼязок і потребує невідкладної медичної допомоги – лікування очей. Звільнити Олега Батурина закликають низка депутатів Європейського парламенту та медійні організації.

Того ж дня  версія для друку






Що ще читають на цю тему



Коментарів немає
Додати коментар


Коментар