2019-09-05 19:53:51
Куди здати використані батарейки, акумулятори від телефонів, люмінесцентні лампи, пошкоджені ртутні термометри? Чи діють у Дрогобичі, Трускавці, Бориславі спеціалізовані пункти прийому таких небезпечних для навколишнього середовища предметів? На жаль, відповіді на ці запитання не знайшов. Щоправда, в деяких навчальних закладах та установах Дрогобича можна побачити ящики, в яких залишають використані батарейки. Ще 2016 року за ініціативи колишнього голови комісії ЖКГ Дрогобицької міської ради Тараса Демка спільно з начальником відділу молодіжної політики, сім’ї та спорту міської ради Олександрою Пашко розпочата акція збору використаних батарейок у шкільних навчальних закладах Дрогобича. Метою акції є не лише охорона навколишнього середовища, але й привчання дітей до культури поведінки: усьому є своє місце. Відтак у школах кожен знає, де знаходиться ящик, в який можна покласти вже непотрібні батарейки. Далі такі ящики забирає Комбінат міського господарства. Однак, на думку депутата Дрогобицької міської ради Тараса Демка, проблемою збору використаних батарейок і акумуляторів до телефонів мали б займатися власне магазини, які продають ці телефони.
Втім, проблема в цілому торкається не лише використаних телефонних батарейок, а й інших небезпечних для навколишнього середовища відходів. Виявляється, на Львівщині є таке підприємство, яке займається збором та утилізацією використаних люмінесцентних та компактних ламп, термометрів і батарейок.
В 2016 році Міністерство екології та природних ресурсів України видало заводу ДП «Боднарівка» ЛКП "Зелений Львів" ліцензію на утилізацію ртутьвмісних відходів. Як зазначено на сайті підприємства, завод став першим в Україні підприємством, яке займається повною переробкою відходів, що містять ртуть. Заклад знаходиться у селі Муроване (поблизу Львова), встановлена там система утилізації є повністю безпечною для жителів навколишніх населених пунктів, а також для природного середовища. Переробка є безвідходною (технологія «zero waste»). Потужність заводу вражає: за годину тут переробляється 800 компактних або 500 трубчатих люмінесцентних ламп. Цього достатньо для утилізації люмінесцентних ламп з усієї Західної України. Використані лампи в населення збираються двома спеціальними еко-бусами – пересувними приймальними пунктами. В інтернеті постійно оновлюється інформація про графік прийому в населення цього типу відходів, а також локації, де буде проводитися збір. На жаль, ці еко-буси обслуговують лише місто Львів та сусідні містечка: смт. Рудне, смт. Брюховичі та м. Винники. Для населення така послуга є безкоштовною. Проте Дрогобич і весь регіон залишається без обслуговування.
Відтак сьогодні я звернувся до підприємства ДП «Боднарівка» ЛКП "Зелений Львів". Представник підприємства повідомила, що періодично еко-бус може приїжджати до Дрогобича. Для цього необхідно Дрогобицькій міській раді укласти договір з підприємством. Сподіваюся, що Дрогобицька міська рада, а так само Дрогобицька районна рада звернуть увагу на цю проблему і займуться її вирішенням.
Юрій Федчак, Гомін Галичини
джерело: автор