Основоположні засади виборчого права

Основоположні засади виборчого права

2019-02-06 12:05:21

Основоположні засади виборчого права

Зважаючи на те, що незабаром відбудуться вибори Президента України і багато громадян хочуть отримати  інформацію про свої права як виборців, ми у рамках рубрики «Правова допомога» започатковуємо  консультування громадян з виборчого права. Сьогодні наша гостя - Марія Николаїшин - директор Стрийського місцевого центру з надання безоплатної воринної правової допомоги.

Серію консультативних статей хочу розпочати, звернувши увагу на основоположних засадах виборчого права. Так, голосувати на виборах Президента України мають право повнолітні громадяни України, у тому числі й ті, яким на день виборів виповниться вісімнадцять років. Саме вони, окрім осіб, визнаних судом недієздатними, є виборцями. Важливо й те, що кожний виборець має один голос. І своє право голосу він може використати тільки на одній виборчій дільниці там, де включений до списку виборців. Громадяни України мають право добровільно взяти участь у виборах. Ніхто не може бути примушений до участі чи неучасті у виборах. Вибори Президента України є вільними. А це означає, що забороняється застосування підкупу, обману та інших нечесних технологій, які можуть перешкоджати вільному волевиявленню виборця. У статті 157 Кримінального кодексу України за перешкоджання вільному здійсненню громадянином свого виборчого права передбачена кримінальна відповідальність.

         Голосування на виборах Президента України є таємним. Що це означає?

         Таємне голосування – це ще один принцип виборчого права. Це означає, що контроль за волевиявленням виборців суворо заборонено. Виборець голосує у кабіні для таємного голосування. При цьому фотографування, відеофіксація в будь-який спосіб результатів волевиявлення виборців в кабіні для голосування, а також демонстрація виборцем результатів волевиявлення у приміщенні для голосування забороняються і є порушенням таємниці голосування.

         А чи може громадянин доручити іншому виборцеві проголосувати за нього?

         У статті 8 Закону України «Про вибори Президента України» зазначено, що кожний виборець голосує на виборах Президента України особисто. Голосування за інших осіб, а також передача виборцем права голосу будь-якій іншій особі забороняються.

         А як же бути громадянину з особливими потребами, який, скажімо, має проблеми із зором і не може самостійно заповнити виборчий бюлетень?

         У такому випадку за згодою цього виборця поставити відповідну позначку у бюлетені може громадянин, якому він довіряє це зробити. Однак, такими особами не можуть бути: члени виборчих комісій, спостерігачі, кандидати, їх довірені особи навіть, якщо вони є родичами виборця. Зазначу, що допомога такому виборцю не вважається голосуванням замість нього.

Ми продовжимо спілкування із фахівцями з виборчого законодавства та й надалі надаватимемо роз’яснення на цю тему. А наразі нагадуємо, що з вересня 2016 року на Дрогобиччині розпочали діяльність три бюро правової допомоги, вони є відділами Стрийського місцевого центру з надання безоплатної воринної правової допомоги. У разі необхідності Ви можете звернутися  до фахівців бюро правової допомоги за консультацією. Адреси бюро: м. Дрогобич, вул. Лесі Українки, 70, м. Борислав, вул. Адама Міцкевича, 64, м. Трускавець, вул. Данилишиних, 62. Центр знаходиться за адресою: м. Стрий, вул. О. Бачинської, 1а.  Прийом громадян здійснюється з 8.00 до 17.00.  Разом з тим нагадаємо нашим читачам, що у грудні минулого року Міністерство юстиції України спільно з Центральною виборчою комісією дало старт ініціативі «Я МАЮ ПРАВО ОБ??РАТ??», яка реалізовується в рамках загальнонаціонального правопросвітницького проекту Мін’юсту «Я МАЮ ПРАВО!». До цієї ініціативи також  долучилася і система  безоплатної правової допомоги, яка включає понад 550 центрів та бюро по всій країні.

Спілкувалася

Вікторія Козенко

джерело: власне






Що ще читають на цю тему



Коментарів немає
Додати коментар


Коментар