2018-12-19 20:53:28
З 1 вересня 2018 планування і забудова територій, облаштування інфраструктурних об’єктів, вулиць та доріг, будівництво будинків і споруд, закладів освіти відбувається за новими державними нормами, які у квітні затверджені урядом.
Як нововведення втілити у реальність та яким чином нові державні будівельні норми вплинуть на подальше будівництво та створення нових просторів у місті з урахуванням потреб людей з особливими можливостями, на розвиток транспортної та велоінфраструктури, на облаштування соціальних закладів, — про це йшлося під час засідання круглого столу «Просторовий розвиток Дрогобича: нові ДБНи у «Відкритому місті»», який відбувся цієї п’ятниці у Дрогобичі.
Окрім цього, учасники круглого столу обговорили формування стратегії просторового розвитку міста та підготовку змін у генплані міста Дрогобича, які планують здійснити у 2019 році.
Державні будівельні норми (ДБН) – обов’язкові до виконання нормативні акти, які використовуються під час проектування нових та реконструкції існуючих будівель, кварталів, мікрорайонів відповідно до їх призначення.
Як зазначається на інтернет-порталі Кабінету Міністрів України, у нових ДБН міститься понад 50 принципово якісних змін для безпеки і комфорту людей, зокрема введено:
– обмеження висотності забудови у містах – нове поняття «блакитні лінії»;
– обмеження забудови у зелених зонах – нове поняття «зелені лінії», які визначають межі ландшафтних та рекреаційних територій, на яких заборонено будівництво;
– обмеження щільності забудови, яке забороняє її підвищення у декілька разів;
– обов’язкове будівництво дитячих садків і шкіл у житловій забудові, збільшення майданчиків для відпочинку та спорту;
– обов’язкове забезпечення безбар’єрного доступу.
Спікерами круглого столу виступили начальник відділу містобудування та архітектури Дрогобицької міськради Ігор Петранич, керівник комунального підприємства “Управління капітального будівництва” Василь Бохонок, керівник комунальної установи “Інститут міста Дрогобич” Володимир Кондзьолка.
За словами керівника КУ «Інститут міста» Володимира Кондзьолки, відповідно нових ДБНів, необхідно внести корегування до генерального плану міста, а відтак, потрібно формувати нову стратегію розвитку міста.
«Ми повинні зробити місто привабливим для мешканця. Формуючи стратегію просторового та інфраструктурного розвитку міста, необхідно враховувати перспективу створення ОТГ. Необхідно врегулювати транспортне сполучення, розробити об’їзні шляхи, парковки, пішохідні зони, систему озеленення міста і створення громадських просторів, врахувати забезпечення велоінфраструктури та безбар’єрність просторів», — зазначив Володимир Кондзьолка.
Також, за словами посадовця, розвиток інфраструктури та сполучення сприятиме й економічному розвитку міста, створенню умов для залучення інвесторів. А це, своєю чергою, призведе до створення нових робочих місць.
Щодо меж забудови, про «блакитні», «зелені», «жовті лінії» детально роз’яснив начальник відділу містобудування та архітектури ДМР Ігор Петранич. Зокрема посадовець наголосив, що «блакитна лінія» визначає граничну допустимість висоти будівель на конкретних територіях. Тобто в межах міста, зокрема у мікрорайонах вона може варіюватись. Окрім цього, посадовець роз’яснив про нові підходи у проектуванні, зокрема про зони паркування як у центральній частині міста, так і кварталах багатоповерхової забудови. Також Ігор Петранич наголосив, що нові ДБНи передбачають облаштування дитячих садків у багатоквартирних житлових будинках.
На завершення своєї доповіді Ігор Петранич закликав всіх присутніх максимально долучитися до формування нового генерального плану міста.
“Існуючий генплан було розроблено у 1996 році, а корегування було здійснено для незначної території міста у 2012 році з урахуванням економічних і соціальних та інших потреб життєдіяльності сучасного Дрогобича”, — резюмував Ігор Петранич.
Про особливості будівництва в межах міського простору присутніх проінформував керівник КП «Управління капітального будівництва» Василь Бохонок. Зокрема посадовець повідомив про плани щодо побудови об’їзної дороги «Самбірська – Гайдамацька – Стрийська». Також Ваиль Бохонок більш детальніше розповів про реконструкцію центральної площі міста.
«Центральна площа Дрогобича — площа європейського типу з урахуванням потреб осіб з особливими можливостями, де передбачено усі аспекти безбар’єрності. Оскільки це пішохідна зона, то за сучасними стандартами ми передбачили облаштування болларду. Відтак після завершення реконструкції сподіваємось, що підприємці також будуть доставляти товар до своїх магазинів сучасними методами і автомобілі на площу заїжджати не будуть. А облаштовані зелені зони, лавки створюватимуть комфорт для мешканців та гостей міста», — наголосив Василь Бохонок.
Окрім того, посадовець розповів про бюджетну сторону будівництва, зокрема наголосив на заниженні на державному рівні вартості оплати виконання робіт, яка суттєво відрізняється від ринкової.
Також посадовець звернув увагу присутніх на необхідності змін на держаному рівні щодо термінів виділення та освоєння коштів. За словами Василя Бохонка, в основному кошти для виконання робіт надходять в другі половині року, а освоїти їх необхідно до кінця року. Це породжує низку проблем, а найбільшою проблемою є виконання робіт в осінньо-зимовий період, коли погіршують погодні умови. Таким чином Василь Бохонок вбачає необхідність запровадження механізму, як це було зроблено щодо будівництва спортивних майданчиків, щоб кошти можна було «перекидати» на виконання робіт з року в рік, в межах загальних термінів будівництва об’єктів.
Участь у Круглому столі також взяв міський голова Дрогобича Тарас Кучма. За словами міського очільника, впровадження нових будівельних норм на практиці має три ключових аспекти:
«Фінансовий аспект. Для розвитку інфраструктури за сучасними нормами необхідно чималі кошти, яких недостатньо у місцевому бюджеті.
– Чітка стандартизація. Нові ДБН враховують вимоги сьогодення і вносять більше чіткості у будівельний процес, про що раніше зауважувала громада: поверховість, зональність, паркування… Саме ці речі до сьогодні були наріжним каменем у Дрогобичі, що викликало протести з боку громади.
– Активність і участь громади у розвитку просторів міста та відповідальність всіх сторін. Після вступу в дію нових ДБНів, збільшується відповідальність як збоку влади, так і громадськості у подальшій розбудові міста. Стають неможливими будь-які політичні маніпуляції та спекуляції на темах забудови, оскільки є чіткі норми і та сторона, яка їх порушує, має нести відповідальність. На основі чітких норм і правил ми можемо формувати довіру».
Також Тарас Кучма наголосив на необхідності змін щодо норм оплати праці виконавцям робіт, аргументуючи це тим, що в умовах сьогодення, до прикладу замощення одного метра квадратного плиткою коштує, в межах 30 гривень при ринковій ціні — близько 150 гривень. Своєю чергою це призводить до відтоку спеціалістів закордон, а окрім того — впливає на якість виконання робіт.
У частині обговорення озвучених тем виступив власник будівельної фірми Василь Варварук, який підтримав ініціативу проведення круглих столів щодо озвученої проблематики. Також пан Василь підтримав пропозицію Тараса Кучми та Василя Бохонка щодо необхідності перегляду тарифів на виконання робіт на державному рівні.
На завершення зустрічі учасники круглого столу дійшли згоди, що будь-яке просторове перетворення міста необхідно обговорювати із залученням громади міста. Такий формат роботи дасть змогу вивчити громадську думку, врахувати пропозиції, а відтак — це відкритість діяльності структурних підрозділів міськради в дії.
Організаторами заходу виступили Дрогобицька міська рада та незалежна дискусійна платформа «Твоє місто» (Львів).
Модератором заходу виступив Ігор Солдатенко.
Цей захід відбувся завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (usaid) в рамках проекту «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «Взаємодія!». Окремі думки, висловлені під час заходу та у матеріалах, є відповідальністю організаторів і не обов’язково відображають погляди Агентства usaid або Уряду США.
Проект «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «Взаємодія!» — п’ятирічна ініціатива usaid, яка має на меті допомогти Україні у зменшенні рівня корупції та підвищенні підзвітності та прозорості управління. Проект спрямований на розширення повноважень ключових урядових інституцій у боротьбі з корупцією, побудові громадської підтримки та участі в антикорупційних зусиллях та зменшенні толерантності громадян до корупції.
джерело: ДМР