Що треба знати про оренду землі?

Що треба знати про оренду землі?

2018-06-01 15:35:56

Ми і надалі у рамках рубрики «Правова допомога»  спільно із Стрийським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги продовжуємо серію консультативних статей, які, сподіваємося, стануть у пригоді нашим краянам. Сьогодні консультацію надає директор цієї установи Марія Николаїшин. 

Що буде предметом нашої розмови сьогодні?

Ми намагатимемося дати відповідь на питання: що необхідно знати про оренду землі?

Зазначу, що орендодавцями можуть бути власники земельних ділянок або органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122  Земельного кодексу України. Громадяни та юридичні особи набувають права оренди земельної ділянки:

  • із земель державної або комунальної власності за результатами аукціону, а у випадках, передбачених частиною другою статті 134 Земельного кодексу України, – за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України, в порядку, передбаченому статтями 123, 124 Кодексу;
  • земельних ділянок, що перебувають у приватної  власності, – за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

А чи треба укладати договір оренди землі?

Звісно, якщо є домовленість про оренду Вашої землі іншою стороною, то треба укладати договір. Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Наголошу, що типова форма договору оренди землі затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 р. № 220.

Що може бути прописано у цьому документі?                                                                 

До договору оренди землі обов’язково включаються такі істотні умови:

- об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);

- строк дії договору оренди;

- орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови. У разі якщо договором оренди землі передбачено здійснення заходів, спрямованих на охорону та поліпшення земельної ділянки, до договору додається угода щодо відшкодування орендарю витрат на такі заходи. Цікаво, що договір оренди може передбачати надання в оренду декількох земельних ділянок, що перебувають у власності одного орендодавця (одного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування).

А який може бути найбільший термін оренди?

Строк оренди земельної ділянки не може перевищувати 50 років. Разом з тим при передачі в оренду, зокрема, земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства строк дії договору оренди землі не може бути меншим як 7 років, а якщо для таких цілей передаються земельні ділянки меліорованих земель і на яких проводиться гідротехнічна меліорація – меншим як 10 років. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. При цьому, слід враховувати положення статті 1 Указу Президента України від 02 лютого 2002 року № 92 «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)», згідно з якою одним із пріоритетних завдань пореформеного розвитку аграрного сектора економіки визнано, зокрема, запровадження плати за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) у розмірі не менше 3 відсотків визначеної відповідно до законодавства їх вартості. Особливості обчислення розміру річної  орендної плати щодо земель державної і комунальної власності визначаються Податковим кодексом України.

А чи можна вносити зміни в умови договору?

Звичайно, що можна вносити зміни до договору. Зміна умов договору оренди землі здійснюється:

  • за взаємною згодою сторін;
  •  у разі недосягнення згоди - в судовому порядку.

Можливе і розірвання договору оренди землі. Воно здійснюється:

  • за згодою сторін;
  • на вимогу однієї із сторін - за рішенням суду;
  • в односторонньому порядку - якщо передбачено законом або договором.

Об'єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

 Про те, як зареєструвати право оренди земельної ділянки ми поговоримо із Марією Николаїшин у наступних випусках.

 

 

А на завершення нагадуємо, що на Дрогобичині  з першого вересня 2016 року працюють три  відділи – бюро правової допомоги, спеціалісти яких надають безоплатну первинну правову допомогу усім громадянам та вторинну (забезпечують доступ до адвоката) визначеним категоріям осіб. Окрім того у бюро відвідувачі зможуть скористатися такою послугою, як доступ до електронних сервісів Міністерства юстиції України. Фахівці бюро працюють за адресою: м. Борислав, вул. Міцкевича, 64;                  м. Дрогобич, вул. Л. Українки, 70; м. Трускавець, вул. Данилишиних, 62. Прийом громадян із 8.00 до 17.00. А Стрийський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги  знаходиться за адресою: м. Стрий, вул. О.Бачинської, 1а. Прийом громадян здійснюється з 8. 00 до 17.00.

джерело: власне


Що ще читають на цю темуКоментарів немає
Додати коментар


Коментар