Що треба знати про кір і як захистити себе!

Що треба знати про кір і як захистити себе!

2018-01-29 18:50:40

Що треба знати про кір і як захистити себе!

Що треба знати про кір і як захистити себе!

   В Україні триває спалах кору – одного з найбільш заразних захворювань, відомих у світі..  Кір – одна з головних причин дитячої смертності в світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку у світі 30—40 мільйонів дітей хворіють на кір, понад 800 тисяч помирають від самої інфекції та її ускладнень. Це означає 314 смертей на день, 13 смертей щогодини. Єдиний надійний метод профілактики захворювання — вакцинація!!!

Спалахи кору мають циклічний характер і відбуваються кожні 5—6 років. Головна причина спалахів — низьке охоплення щепленнями.  2016-го року менше половини українських дітей отримали щеплення від кору за графіком. Із вересня 2017 року, за рішенням оперативного штабу МОЗ з реагування на ситуацію з кором в Україні, тривають посилені заходи з імунізації, щоби захистити якомога більше дітей.

За 2017 рік в Україні зафіксували 4782 випадки захворювання на кір. Найбільше випадків зареєстрували в Івано-Франківській області – 1344, Одеській – 1256, та Закарпатській – 637.  5 людей в Одеській області померли, з них – 3 дітей. Уже в січні 2018 року в Одеській області померла ще одна дитина. Відтак, від кору померли вже 7 людей, в т.ч. 4 дітей.

Станом на 11 січня 2018 року в Києві на кір захворіли 66 людей, із них 54 – діти.  МОЗ продовжує посилені заходи з вакцинації проти цього небезпечного захворювання, щоби запобігти епідемії.

За попередній 2017 рік на Львівщині на кір захворіло 114 осіб, з них 50 осіб – лише за грудень. Можна сказати, що на Львівщині епідситуація різко погіршилася в грудні. Вже від 1 по 12 січня цього року звернулися за медичною допомогою 67 осіб з клінічними ознаками кору. За 2017р. по м.Дрогобич захворіло - 3 чол., по м.Трускавець - 2 чол.

Як передається вірус кору.

Вірус кору передається на великій відстані. Людина заразна стає ще до появи висипань (тобто за 4 дні до появи) та 10 днів від моменту появи висипань.

Кір також можна «підхопити» під час розмови, адже під час того, як людина дихає, розмовляє, пчихає, кашляє, вірус передається повітряно-крапельним шляхом.

Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.

Інкубаційний період кору (тобто період, коли симптоми ще не проявляються) становить 6—21 днів. Далі починається період захворювання з такими симптомами: висока температура, головний біль, нежить, сухий кашель, збільшення лімфовузлів, запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення), пронос та блювота. На 4—5 день хвороби з’являється червоний висип, який починається зі шкіри голови й обличчя, а згодом розповсюджується на все тіло. Хвороба із симптомами триває до 4 тижнів і більше.

ВАКЦ??НАЦІЯ ПРОТ?? КОРУ

Щеплення проти кору проводять уже понад 50 років, і за ці роки вакцини зарекомендували себе як безпечний та ефективний спосіб профілактики. Саме завдяки вакцинації вдалося знизити захворюваність на кір у десятки разів. Тільки з 2000 по 2016 роки смертність від кору знизилася на 79%, а це означає, що вакцини зберегли 20,3 мільйона дитячих життів у всьому світі. Щонайменше в п’яти регіонах світу кір має бути повністю викорінений до 2020 року — таку стратегічну мету проголосила ВООЗ. Переважна більшість європейців мають усі щеплення КПК за календарем, тож у 42 з 53 країн Європи вдалося зупинити поширення кору. Проблемними залишаються ті країни, де рівень охоплення щепленнями недостатній. На жаль, серед цих країн є Україна.

Вакцинація формує специфічний імунітет, унаслідок чого організм людини стає нечутливим до захворювання. Згідно з календарем в Україні, в 12 місяців проводять перше щеплення від кору, а в 6 років — планову ревакцинацію. Ці дві дози вакцини забезпечують захист організму від кору. Вакцина проти кору входить до складу комбінованої трикомпонентної вакцини КПК (для профілактики кору, епідемічного паротиту, краснухи). Вакцини КПК містять живі  (штучно ослаблені) віруси кору, паротиту і краснухи. Наразі в Україну для щеплень КПК постачають Пріорикс, виробник (Бельгія).

Де  можна  зробити  щеплення

Якщо вже хтось контактний захворів, а людина є невакцинована, ще є 72 години часу, щоби зробити щеплення. Якщо 2 доби минуло, то можна ввести «Імуноглобулін-Біолік», який знизить ризик інфікування. Введення імуноглобуліну знижує активність живих вакцин проти кору, краснухи, епідемічного паротиту і вітряної віспи.

Зробити щеплення можна в будь-яких закладах охорони здоров’я, Львівщина має вакцину «Пріорикс» і достатньо нею забезпечена.

 

Р??З??К??  ВІДМОВ??  ВІД  ВАКЦ??НАЦІЇ

 

Якщо невакцинована дитина заразиться і перехворіє на кір, у неї, певна річ, сформується природний імунітет проти цього захворювання. Однак кір має тяжкий перебіг і часто потребує госпіталізації. Хворі на кір довго залишаються заразними, їх потрібно ізолювати на тривалий час. Інфекція може викликати ускладнення (пневмонію, енцефаліт), призвести до інвалідності чи смерті.

Вакцина КПК, як і будь-які медичні препарати, може мати побічні дії, проте ризик ускладнень після кору незрівнянно вищий, аніж ризик проявів після щеплення.
 

 

 

Завідувач відділення організації

епіддосліджень Дрогобицького ММВ

ДУ «ЛОЛЦ МОЗ України»

                                                                                                                             Янківська Л.В.

 

 

джерело: Майкут






Що ще читають на цю тему



Коментарів немає
Додати коментар


Коментар