2024-11-03 00:04:08
02.11.2024
Заява Високого представника Жозепа Борреля та Віцепрезидентки Вєри Юрової з нагоди Міжнародного дня припинення безкарності за злочини проти журналістів
У 10-й Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів ми вшановуємо безстрашних репортерів і журналістів, які висвітлюють конфлікти, кризи та надзвичайні ситуації. Їхня робота має важливе значення для викриття порушень прав людини, зловживань і воєнних злочинів, які в іншому випадку залишилися б прихованими від громадськості.
Небачене досі зростання кількості вбивств журналістів за останній рік є жахливим і неприйнятним. У секторі Газа ми бачимо безпрецедентну кількість жертв серед журналістів, які стикаються з надзвичайною смертельною небезпекою, щоб донести правдиві новини до світу в умовах відсутності належного захисту та невиправданих обмежень для іноземних медіа. Українські журналісти продовжують ставати жертвами насильства, переслідувань і свавільних затримань з боку Росії та проросійських сил. У Лівані, М’янмі, Ємені та інших країнах журналісти сміливо висвітлюють страждання мільйонів мирних жителів, які потрапили під перехресний вогонь ворожих сторін. У Судані доступ журналістів настільки обмежений, що майже неможливо задокументувати звірства війни, що триває.
Європейський Союз рішуче засуджує напади на журналістів і знову закликає до термінових та ефективних дій для захисту журналістів і працівників ЗМІ. Міжнародне гуманітарне право чітко визначає, що журналісти та медіапрацівники є цивільними особами, які завжди повинні бути захищені. Навмисний напад на журналістів є воєнним злочином згідно з міжнародним гуманітарним правом.
Насильство, погрози та переслідування журналістів створюють атмосферу страху та самоцензури, змушуючи дедалі більше журналістів залишатися у вигнанні. Без притягнення до відповідальності замкнене коло насильства проти журналістів триватиме, ще більше обмежуючи простір для вільних і незалежних медіа та підриваючи право громадян на доступ до інформації. Ми закликаємо всі країни швидко, ефективно та неупереджено розслідувати такі інциденти.
Контекст
ЄС прагне співпрацювати з партнерами по всьому світу, щоб забезпечити політичну підтримку та мобілізувати ресурси для втілення цілей Плану дій ООН щодо безпеки журналістів та з питання безкарності. Крім того, Євросоюз надає пряму підтримку журналістам, які знаходяться у групі високого ризику, через механізм захисту правозахисників ProtectDefenders.eu.
Для посилення плюралізму та незалежності медіа, Європейський Союз ухвалив Закон ЄС про свободу медіа, пакет заходів із боротьби зі стратегічними судовими позовами проти участі громадськості (SLAPPs), а також Рекомендацію щодо безпеки журналістів. Європейська Комісія також продовжує спостерігати за подіями, пов’язаними зі свободою медіа та плюралізмом у всіх країнах-членах і деяких країнах-кандидатах, за допомогою щорічних звітів про верховенство права. Європейський центр свободи преси та медіа (ECPMF), що співфінансується Європейською Комісією, спрямований на розв'язання проблем порушень свободи та плюралізму медіа в ЄС та країнах-кандидатах.
джерело: власне