2023-04-30 00:05:42
Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) щорічно проводить Всесвітній тиждень імунізації. У цьому призвані брати активну участь заклади охорони здоров'я, освіти, культури, ЗМІ. В усьому світі, в т.ч. в Україні, з 24 по 30 квітня 2023 року, здійснюватимуться широкомасштабні заходи щодо вакцинації. Метою Всесвітнього тижня імунізації є сприяння просуванню одного з найдієвіших інструментів охорони здоров'я - вакцинація для захисту людей різного віку від хвороб.
Відповідно до календаря щеплень вакцинація проти кору, краснухи і епідемічного паротиту робиться тричі: в 1 рік, потім в 6 і в 16-17 років. Відмінностей в термінах в календарі вакцинації для дівчаток і хлопчиків немає. Необхідність повторного введення КПК-вакцини (кір, паротит, краснуха) обумовлена тим, що іноді після першої вакцинації у дітей не формується стійкий імунітет до цих інфекцій. У підлітковому віці для ревакцинації свої причини: жінкам, які у найближчі 10 років будуть родити дітей, вакцинація необхідна в зв’язку з тим, що внутрішньоутробне інфікування краснухою або паротит під час вагітності створюють загрозу для життя плода; юнакам ревакцинація в підлітковому віці необхідна в зв’язку з тим, що ускладненням паротиту може бути безпліддя. Поєднувати щеплення проти правця, дифтерії, коклюшу, поліомієліту разом зі щепленням КПК лікарі не рекомендують. Краще, щоб з моменту щеплення пройшов місяць. Друга вакцинація може бути проведена після того, як пройде цей термін.
Щоб зробити щеплення КПК-вакциною (кір, паротит, краснуха), здоровим дітям або дорослим ніякої спеціальної підготовки не потрібно. Головне, щоб людина була здоровою впродовж двох тижнів до і в день проведення вакцинації. Рекомендується зробити аналізи перед щепленням. Загальний аналіз крові дасть інформацію про те, чи немає в організмі будь-якого запального процесу. Підготовка до щеплення особливих груп пацієнтів вимагає спеціальних заходів:
Протипоказання до проведення імунізації. Вони діляться на тимчасові і постійні. До тимчасових можна віднести такі: Періоди загострення соматичних захворювань. Вакцинація відкладається на 5-6 тижнів, якщо була введена вакцина від туберкульозу або зроблена проба Манту. До постійних протипоказань до проведення вакцинації КПК відносяться: алергія на антибіотики Гентамицин, Неомицин, Канамицин; алергія на білок яєць (курячих та перепелиних); присутність в анамнезі анафілактичних реакцій у вигляді шоку або набряку Квінке.
Батьки, які зібралися вакцинувати своїх дітей, часто задають питання, яка вакцина краще: вітчизняна або імпортна. Широко використовується вакцина Пріорикс. Це імпортна вакцина (виробник – Бельгія), багатокомпонентна, містить в своєму складі штами вірусу кору, краснухи та паротиту. Пріорікс повністю відповідає нормам і вимогам до вакцин ВООЗ, добре зарекомендував себе в Європі, де даний препарат для щеплень дітям використовується давно. Згідно з інструкцією, після вакцинації від кору, краснухи, паротиту імунітет до цих вірусів формується в 96-98% випадків. Істотна різниця між вітчизняною вакциною проти кору і ПР??ОР??КС полягає в тому, що імпортна вакцина зроблена на основі курячих яєць, а вітчизняна – перепелиних. Дітям, у яких є алергія на курячий білок, Пріорікс протипоказаний, їм підійде вітчизняна вакцина. Багато хто віддає перевагу імпортній вакцині, оскільки потрібно лише один укол для того, щоб зробити щеплення відразу від трьох вірусів. Коли мова йде про однорічних дітей, лікарі частіше рекомендують її. А при вакцинації вітчизняним препаратом ін’єкцію роблять двічі. І вітчизняна, і імпортна вакцини містять живі віруси, тому переносяться однаково. І у тій, і в іншої в інструкції написано, що реакції з боку різних систем організму можуть спостерігатися протягом 42 днів з моменту вакцинації.
Батькам дітей, які отримали вакцину кір + паротит + краснуха, необхідно утриматися протягом тижня від введення в раціон продуктів, які дитина раніше не пробувала. Це ж треба зробити і мамі, якщо дитина на грудному вигодовуванні. Так як в разі виникнення алергічних реакцій буде складно розібратися, на що реакція – на щеплення або на продукт. При почервонінні або виникненні набряку в місці введення вакцини не рекомендується прогрівати хвору ділянку. У день, коли було зроблено щеплення, купатися і мочити місце ін’єкції не можна. Слід обмежити коло спілкування дитини, якій було зроблено щеплення КПК, особливо в період сезонних епідеміологічних спалахів. Спілкуватися, контактувати з людьми, у яких є візуальні ознаки інфікування респіраторним захворюванням, дитині не можна. Краще після вакцинації провести кілька днів вдома. Якщо немає температури, то можна гуляти, уникаючи при цьому місць масового скупчення людей. Ці правила необхідно дотримуватися незалежно від того, багатокомпонентна вакцина КПК була зроблена або вакцина (від кору і свинки): щеплення ці переносяться однаково. У більшості дітей ні багатокомпонентні, ні моновакцини не викликають поствакцинальних реакцій.
ця стаття розміщена на правах соціальної реклами з метою інформування шановного читача газети "Гомін Галичини" про роботу Дрогобицького районного відділу ДУ "Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України"
джерело: власне