Не одна влада намагалася навести лад з торгівлею в центральній частині міста ба навіть багато хто з чиновників обіцяли прибрати шкарадні «піаніно» та вантажівки з вулиці Шолом-Алейхема, навести лад на сусідній Ковальській, заборонити торгувати (до речі, незаконно, без жодного дозволу) на Пилипа Орлика…Але все залишається як було.

Останнім часом знову стало «гаряче» у зв’язку з намірами нової владної команди таки звільнити від гамору, бруду та антисанітарії вулицю Ковальську. Річ у тім, що категорично не подобається це крамарям. Ні, не тим, хто торгує молоком і сиром. Ті таки невдовзі перейдуть у молочний ринок у нещодавно відкритому торговельному центрі дрогобицького підприємця Курила.

Нещодавно вони побували в кабінеті у Дрогобицького міського голови. Емоції зашкалювали. Й визнати правоту якоїсь однієї сторони – важко. Так, безперечно, треба прибрати торгівлю з Ковальської. Але куди перенести? По-друге, як виявилось, всі декларації інвесторів-забудовників торговельного центру «Гетьман» про те, що замість знесеного (фактично вкраденого попередньою владою в громади міста) молочного ринку в новому центрі буде 90 місць (про це вони повсюдно заявляли) виявилися брехнею, адже в інвестиційні зобов’язання це не було внесено (а попередній мер таке підписав) – лише  сказано, що на першому поверсі буде місце для торгівлі молоком та іншими продуктами.

Але торгує на вулиці Ковальського щонайменше 120 осіб, і для декого праця тут – єдина можливість вижити та утримувати родину, нерідко – дітей –особливими потребами.
В той же час (й це змушений був визнати присутній на зустрічі директор комунального підприємства «Дрогобицький ринок» Віталій Моісеєнко, призначений на посаду ще сумної пам’яті першим заступником міського голови Олександром Коростельовим, «автором» оборудки з молочним ринком) майже дві третини тих крамарів торгують без жодних дозволів (цікаво, яким чином, пане Мойсеєнку, кому ж заплатили?)…

Тарас Кучма налаштований, попри все, рішуче. Й сказав. Що після двадцятого січня й мови не може бути про повернення  торгівлі в центр міста, адже влада, котра націлена на розвиток туризму в Дрогобичі, прагне вулицю Ковальську зробити пішохідну.

Міський голова насамперед взяв слово з представників тих, що торгують на ринку, що вони більше не платитимуть нічого іншого, окрім, згідно з касовими документами, ринкового збору, й пообіцяв знайти для торговців альтернативні місця.

Щоправда, не переконав Тарас Ярославович нікого, в тім числі працівників ЗМІ в тому, що найкраще купувати городину на околицях, скажімо – на Володимира Великого: й автівку не кожен має, й не кожному до снаги, якщо живе у центральній частині, по бульбу, молоко чи капусту «пертися» так далеко.

Також не зрозуміло, чи погодяться перейти ті, кого вже вдруге позбавляють робочих місць, на «Чагарі» чи на автостанцію на Пилипа Орлика, адже не відомо, які умови там запропонують власники.

Йшлося на зустрічі й про те, що у «Молочному раї» захланні господарі хочуть 15-20 гривень за місце. Міський голова сказав, що добродій Курило особисто йому пообіцяв тримати збір в межах п’яти-шести гривень. Побачимо, хто каже правду.

Виникає питання й щодо законности чи незаконности торгівлі. Й стосуватися воно має саме дирекції ринку. Бо вже навіть в присутності мера директор цього комунального (!) підприємства пропонував візітерам-протестувальникам по розмові в Ратуші зайти до нього в кабінет і все вирішити. Бо мовляв, є й вільні місця на овочевому ринку….

Тарас Кучма пообіцяв першочергово надати місця для торгівлі неповносправним і тим, у кого є діти з особливими потребами й зробити усе, щоби перенесення ринку з центральної частини відбулося цивілізовано. Також сказав і про намір наступною після вулиці Ковальської очистити й вулицю Шолом-Алейхема.

Й все це таки треба робити, але як? Необхідно знаходити розумний компроміс, щоби не вибух у місті новий конфлікт. Торговці ж мали б зрозуміти: ніщо не може відбуватися за принципом «я так хочу», лише – у відповідності до закону. Є право торгувати – тоді домагайся надання місця для цього. Працюєш лише тому, що дав хабара, – забудь про це… Є відведене місце – не торгуй там, де заборонено…

Також є й питання іншого порядку: про відповідальність тих, хто довів торгівлю в місті до такого стану, хто знищив молочний ринок і дозволив у історичній частині міста збудувати «Гетьман», в якому так мало місць для тих, хто хоче постачати дрогобичанам власну продукцію. І Тарас Кучма, і його заступники обіцяють, що таки відповідатимуть їхні попередники за свої оборудки.

Є й ще один момент, і це теж могло би зняти напругу у базарно-ринковій епопеї. Ні, про експропріацію курилового ТЦ «Гетьман» не йдеться (ми ж не більшовики), хоча й вартувало би владі наполягати про розширення торговельних площ для продавців агропродукції. Ми про інше.

Не зайвим було би Тарасові Кучмі, його заступникам поцікавитися, як свого часу було приватизовано колишній ресторан «Україна» (а там багато що викликає сумніви), Й, можливо, повернути його у комунальну власність й там теж надати місця для тих, хто хотів би надати торгувати грибами, молоком, бульбою у центрі…

І,звісно, конче необхідно провести повний аудит діяльності КП «Дрогобицький ринок», бо не може бути таке підприємство майже збитковим й не наповнювати міську скарбницю…

Що ж, почекаємо подальшого розвитку подій, сподіваючись що дійдуть згоди сторони конфлікту й що нічиї інтереси не постраждають. А ми, дай Боже,  нарешті матимемо чисту Ковальську й цивілізовану торгівлю в місті…

Світлини – інтернет-ґазета “Майдан”