Новий Трудовий кодекс: довші відпустки та відеоспостереження за працівниками

Новий Трудовий кодекс: довші відпустки та відеоспостереження за працівниками

2015-08-24 16:23:27

Новий Трудовий кодекс: довші відпустки та відеоспостереження за працівниками
Новий Трудовий кодекс: довші відпустки та відеоспостереження за працівниками
 
Вже восени 2015 року в Україні можуть прийняти новий Трудовий кодекс. В новій редакції – чимало змін та додатків. При цьому профспілки критикують документ: він розширює права роботодавця.
 
Про швидку можливості прийняття нового Трудового кодексу повідомив міністр соцполітики Павло Розенко.Зараз проект на розгляді депутатів, а профільний комітет Ради його вже схвалив і порекомендував прийняти за основу. Документ повинен замінити чинний в країні з 1971-го Кодекс законів про працю, який, природно, безнадійно застарів.
 
- Ми сподіваємося, що цей Трудовий кодекс влітку візьмуть за основу, а вже восени в цілому, так як до нього необхідно затверджувати нормативну базу, - заявив Розенко. 
 
Глава профільного комітету Людмила Денисова не настільки оптимістична, вона розраховує, що новий документ запрацює до кінця року.
 
[ Що може змінитися в роботі українців ]
 
Приклади нововведень у правилах ринку праці за новим кодексом:
 
• Особистий трудовий договір між працівником і роботодавцем буде обов'язковим, а раніше його могли замінити колективним.
 
• Українців зможуть звільняти за розголошення службової або комерційної таємниці (наприклад, розповів про свою зарплату), а для вагітних скасують випробувальний термін.
 
• За працівниками зможуть офіційно стежити за допомогою відеокамер, а зараз це ніяк не регламентується (див. інфографіку).
 
• Новий кодекс більш об'ємний за попередній: в КЗпП - 18 глав і 265 статей, а в ТК - 9 книг і 398 статей.
 
• За словами співавтора проекту Людмили Денисової, доопрацьований проект визначає всі основні принципи правового регулювання трудових відносин. Зокрема, збільшена тривалість щорічної основної відпустки з 24 до 28 днів, в оновленому проекті виписано поняття трудових відносин, встановлено порядок прийняття працівника на роботу за рішенням суду.
 
• Вперше в проекті Трудового кодексу визначено поняття "робоче місце", а також питання правонаступництва в трудовому законодавстві у разі злиття чи поділу юридичної особи.
 
• Прописано право на репатріацію (наприклад, якщо людина - моряк, роботодавець зобов'язаний повернути його додому після плавання) і передбачено припинення трудових відносин за умови настання надзвичайних обставин (стихійного лиха, військових дій і т.п.).
 
- У проекті передбачені додаткові гарантії для вагітних жінок: за ними зберігається середній заробіток за час проходження медичного огляду, пов'язаного з вагітністю. Також виписані характеристики умов праці, зокрема, відносяться до шкідливих і небезпечних, особливого характеру праці, легкої праці неповнолітніх та інші, - горить Людмила Денисова.
 
[ Думки експертів ]
 
Спеціалісти ринку праці відзначають: новий Трудовий кодекс в деяких положеннях розширює права роботодавця.
 
У Конфедерації незалежних профспілок України провели аналіз доопрацьованого проекту і виділили основні спірні моменти:
 
• Новий ТК надає роботодавцю право затверджувати власні нормативні акти у сфері праці шляхом наказів і розпоряджень.
 
• Нормативні акти роботодавця будуть прийматися самостійно. Таким чином кодекс дає роботодавцям можливість уникати колективних переговорів, наприклад, якщо всі співробітники проти чогось, - вважають в конфедерації.
 
• Викликає питання і норма про контроль за виконанням обов'язків. Контроль, в тому числі, може здійснюватися з використанням технічних засобів (наприклад, відеоспостереження), якщо це обумовлено особливостями виробництва. При цьому поняття "особливостей" не конкретизовано. Нечіткість формулювань може призвести до невиправданого психологічного тиску на співробітника, підсумували в конфедерації.
 
- Старий радянський кодекс 1971 неодноразово переглядався і доповнювався, він більш соціально спрямований, ніж новий, наприклад, в ньому є норма, що мати-одиначка не може працювати у вихідні і ночами. КЗпП можна було б просто доповнити необхідними статтями, і не приймати новий документ. Такий же кодекс зараз діє, наприклад, у Польщі, профспілки не дають прийняти новий, - говорить голова конфедерації Михайло Волинець.
 
Водночас у Федерації роботодавців вважають, що проект поки що буде доопрацьовуватися.

джерело: ПоР.А.дник


Що ще читають на цю темуКоментарів немає
Додати коментар


Коментар