2015-07-20 18:49:22
17 липня, об 11 годині у світлиці дрогобицької ратуші відбулася прес-конференція, присвячена завершенню та підсумкам першого етапу археологічної експедиції лабораторії археології та краєзнавства історичного факультету ДДПУ імені Івана Франка «Дрогобич-2015. Вежа».
Участь у заході взяли: декан історичного факультету ДДПУ професор Леонід Тимошенко, архітектор і археолог Юрій Лукомський, керівники та учасники дослідження.
Модератор: Леонід Ґольберґ (Дрогобицька інтернет-ґазета «Майдан»).
У ході архіологічної експедиції "Порохової вежі" на глибині 60см вчені знайшли колектор, збудований ще у ХІІІст. Дренажний колектор проходить поруч з дзвіницею і збудований з високим знанням будівничої справи. Приємно здивувало учасників досліджень те, що хоч і засипаний був цей колектор, але виявився діючим! Завдяки студентам-практикантам Дрогобицького державного педагогічного ніверситету вдалося прочистили колектор від землі, яка накопичувалася у ньому роками. Цей колектор має дуже потужну конструкцію, міцне склепіння, а цегла, з якої він зроблений, є добре випеченою і міцною. Дзвіниця костелу Св. Варфоломія відноситься до готичного періоду, ширина муру в основі дзвіниці - 3.24м. У ході робіт вчені ліквідували 10-ти сантиметровий корінь, який руйнував частину муру і спричинив зсув лицевої частини вежі.
Науковий співробітник Інституту українознавства імені Івана Крип’якевича НАН України Юрій Володимирович Лукомський старанно описав кожну цеглинку і замалював.
Можна сміло сказати, що ця дорогоцінна для Дрогобича експедиція відбувалася завдяки ентузіазму і завзяттю її учасників. Серед знайдених артефактів на глибині 1.5м було знайдено три рушниці замкових, які належать періоду козацтва. Ці рушниці вчені спочатку відвезуть до Львова на реставрацію, а згодом передадуть до краєзнавчого музею у Дрогобичі. Крім цього, на глибині 40-50см було знайдено вісім поховань.
На цих дослідженнях в історії Дрогобича ще рано ставити крапку. Археологічні розкопки продовжаться й у наступні роки і, маємо сподівання, наші історики нас ще здивують доволі цікавими знахідками. Читачам "Гомону Галичини" пропонуємо переглянути світлини з місця проведення розкопок у фотоальбомах сайту.
Анна Баневська
фотоальбом "Розкопки біля "Порохової вежі": автор Юрій Федчак
джерело: Власне