Які є обмеження щодо передачі земель державної власності у приватну власність?

2021-11-18 18:10:58

Які є обмеження щодо передачі земель державної власності у приватну власність?

Які є обмеження щодо передачі земель державної власності у приватну власність?

 

На це та інші питання відповідає Марія Николаїшин директор Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Пані Маріє, спочатку хочу з’ясувати, які  ж землі перебувають у державній власності?

 

 Відповідно до частини першої статті 84 Земельного кодексу України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель, які належать до комунальної та приватної власності.

 

Побутує думка, що землі, які перебувають у державній власності, не можуть передаватися у приватну власність. Чи це так є насправді?

 

Землі, які перебувають у державній власності можуть відчужуватися згідно законодавства, у тому числі й передаватися у приватну власність. Водночас зауважу, що частиною четвертою статті 84 Земельного кодексу України визначено перелік земель, які не можуть передаватися  у приватну власність.

Розкажіть про те, які це землі?

 

До таких земель належать:

-  землі атомної енергетики та космічної системи;

-  землі під державними залізницями, об'єктами державної власності повітряного і трубопровідного транспорту;

-  землі оборони;

-  землі під об'єктами природно-заповідного фонду, історико-культурного та оздоровчого призначення, що мають особливу екологічну, оздоровчу, наукову, естетичну та історико-культурну цінність, якщо інше не передбачено законом;

- землі лісогосподарського призначення, крім випадків, визначених цим Кодексом;

- землі водного фонду, крім випадків, визначених цим Кодексом;

- земельні ділянки, які використовуються для забезпечення діяльності Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів державної влади, Національної академії наук України, державних галузевих академій наук;

- земельні ділянки зон відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи. Зазначу, що уся територія таких земель поділяється на зони у залежності від радіоактивного забруднення. Межі цих зон установлюються та переглядаються Кабінетом Міністрів України, на основі експертних висновків.

- земельні ділянки, закріплені за державними закладами професійної (професійно-технічної) освіти;

- земельні ділянки, закріплені за державними закладами фахової передвищої освіти;

-земельні ділянки, закріплені за державними закладами вищої освіти;

- земельні ділянки, що використовуються Чорноморським флотом Російської Федерації на території України на підставі міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України;

- землі під об’єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем, які перебувають у державній власності.

 

Ми продовжимо співпрацю зі Стрийським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Детальніше для отримання безоплатної правової допомоги Ви можете звернутися до місцевого центру  у зручний для Вас спосіб:

*зателефонувавши: 068 61 70 988 (Дрогобицьке бюро правової допомоги)

 *надіславши запит в месенджер нашої фейсбук сторінки:

https://www.facebook.com/Stryi.Legalaid.UA/

 *надіславши листа на адресу електронної пошти: е-mail:  drohobych@legalaid.lviv.ua (Дрогобицьке бюро правової допомоги)

  * залишивши своє звернення у скриньці для звернень громадян.  Бюро правової допомоги знаходиться за адресою: м. Дрогобич,                               вул. Л. Українки, 70.

* Ви можете також скористатися довідково-інформаційною платформою правових консультацій «wikilegalaid»: https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php

Андрій Вовк

джерело: власне