ВУЛ??ЦЯ ШЕВЧЕНКА, 13 У ДРОГОБ??ЧІ. Фотосалон «aga» на світлині 1935 р. (колекція З. Філіпова)

2020-05-11 17:51:18

ВУЛ??ЦЯ ШЕВЧЕНКА, 13 У ДРОГОБ??ЧІ. Фотосалон «aga» на світлині 1935 р. (колекція З. Філіпова)

Продовжу розповідь про те, що містилося у цій величній споруді до другої світової війни. Я вже розповідала про т.зв. фотопластикон і про фотосалон «aga». Зокрема і про надписи з рекламою цього закладу, який містився у приміщеннях, де тепер магазин «Ромашка» [1]. На жаль, ці унікальні сліди минулого були знищені під час ремонтних робіт у 2004 р. (ще скоріше – автентична столярка вікон і дверей).

Крім того, там булі інші надписи цього салону, які можна побачити на цікавому фото 1935 р. з колекції св. п. Зенона Філіпова (дякую за скан Олександру Лемешку). Він опублікував його у своїй книзі «Мистецтво дрогобицької фотографії» із таким підписом: 
«Фото анонім. Спацер по вулиці Міцкевича. На задньому плані салон «aga» [2].

Безпосередньо над дверима – надпис півколом «Аga». А між «fotograf» і «Аga» (про ці два надписи я вже писала) додатково «для підсилення» ще й «foto». На світлині видно, що на вітрині з боку тодішньої в. Шевченка (тепер Міцкевича) в інтер’єрі стояв темний стенд з наклеєними на нього великими світлинами. Під словом «foto» вже на вулиці стояли дві невеличкі вітрини з маленькими світлинами (їх розглядають двоє перехожих).

Фото цікаве саме по собі, особливо типажі і вбрання тогочасних дрогобичан, включаючи дітей. Невідомий нам фотограф зафіксував їх біля теперішнього будинку № 11 під вікнами донедавна розміщеної тут медичної бібліотеки. Дуже ймовірно, що зробив цю майстерну світлину майстер, який підробляв у салоні «Аga» вуличним фотографом. У міжвоєнний період помічники дрогобицьких фотографів часто «ловили» своїх клієнтів у погожі години, коли ніхто не заходив фотографуватися. А тут ще й така-собі ненав’язлива реклама закладу.

Відповідно, фотограф-помічник салону «Аga» робив це на тій частині «корзо», як називали тоді в. Шевченка, яка була біля салону. Після виконання фото він вручав ошелешеним перехожим номерок, за яким можна було викупити згодом фото. Тоді це була поширена практика.

Дуже люблю такого типу світлини,бо вони виходять живими, свіжими, оскільки люди випадково і несподівано для себе потрапляють у кадр, а не позують у напружених позах. На цьому фото лише один чоловік помітив, що його фотографують, тому у нього з’явився насторожений погляд прямо у камеру.

Зрозуміло, що не всі, хто потрапив у кадр, приходили за готовими світлинами. Тому, мабуть, на тих маленьких світлинах на вуличних вітринах біля входу в «Аga», які розглядають чоловіки, були саме ті, які робилися фотографом на вулиці під час «полювання» на перехожих і які не були викуплені.

Зверніть увагу також на те, що у дорадянський період на куті вулиць Шевченка і Міцкевича не стояв старий польський електричний ліхтар, який сюди перенесли у радянський період і встановили вже як вказівник. Нещодавно його використали як основу псевдогасового ліхтаря, який перемістили далі на кілька метрів. Для того, щоб поставити перед будинком, до якого тепер мають відношення спонсори цього сумнівного «пам’ятника».
© Публікація Н. Петрушак
#легкі_штрихи_до_історії_дрогобича #дрогобич_польського_періоду
#вулиця_шевченка_у_дрогобичі #фотографи_дрогобича
#колекція_зенона_філіпова

Джерела
1. Наталка Петрушак. ВУЛ??ЦЯ ШЕВЧЕНКА, 13 У ДРОГОБ??ЧІ. Фотосалон «aga» // url: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=683634385390977&id=100012332644809. ¬– Дата публікації: 06.06.2019. – Дата перегляду: 06.06.2019.
2. Філіпов Зенон. Мистецтво дрогобицької фотографії. – Дрогобич: Коло, 2011. – С. 26.

Наталка Петрушак

джерело: фб