Що робити, якщо вас вкусила невідома тварина? Радять спеціалісти

2015-03-19 20:22:47

Що робити, якщо вас вкусила невідома тварина?
Радять спеціалісти

Сказ (Інші назви: рабіес (лат. rabies), застаріле - гідрофобія, водобоязнь) - гостре інфекційне захворювання, що виникає після укусу зараженої тварини, що протікає з важким ураженням нервової системи і закінчується, як правило смертю.

            Сказ був відомий людям задовго до нашої ери і описаний в різних найдавніших книгах. Уже в єгипетських папірусах, індійських священних книгах Ведах, грецьких і римських письмових джерелах, а потім і в Біблії розповідалося про сказ, який передається людям від оскаженілих тварин (диких і домашніх). Про небезпеку цієї хвороби писали в середньовіччі, епоху Відродження і пізніше. Він характеризується паралічами і стовідсотковою смертністю. 

            Зараження людини відбувається при укусі або ослюнені хворим на сказ твариною. Вірус сказу передається зі слиною. Особливо небезпечні укуси в голову і кисті рук.

            Захворювання людей в основному пов'язані з пізнім зверненням укушених за медичною допомогою, з порушенням режиму під час щеплень або незавершеністю їхнього курсу. Більшість захворілих після контакту з хворою твариною не зверталися в медичні установи.

            За 2014 рік в Львівській області  були зареєстровані 17 випадків захворювання серед тварин , проти 26 випадків за аналогічний період 2013 року , що на 9 випадків менше. Випадки реєструвались серед собак в  Жовківському , Золочівському , Яворівському , Буському районах , м.  Буськ ; серед лисиць в  Городоцькому, Бродівському, Жовківському, Золочівському, Буському, Сокальському, Сколівському, Стрийському районах.

Зокрема, протягом 07.03.15р. - 08.03.2015 р. за антиробічною допомогою в лікувальні заклади м. Дрогобича звернулося 5 осіб з приводу покусів невідомою собакою, ймовірно однією і тією ж, чорного окрасу середнього розміру по вул. Самбірській.

У 2014 р. при епідеміологічному розслідуванні випадків покусів, завданих невідомими собаками на території м. Дрогобич, встановлено, що найчастіше собаки нападають на вул. Вол.Великого, М.Грушевського, Стрийській та Самбірській.

Після вищеназваного мав місце випадок нападу на людей невідомих собак на вул.Бориславській.

            Попередній випадок захворювання людини на сказ в Львівській області реєструвався в жовтні 2009 року у мешканця м. Борислава. Потерпілий з приводу укусу лисицею, за медичною допомогою не звертався, захворів через 3 роки та помер. Діагноз підтверджено лабораторно.

            Провівши аналіз звернень за антирабічною допомогою мешканців міста Дрогобича протягом  2014 рр., встановлено:

всього звернулось 119 осіб , в т.ч. 37 з них з приводу покусів невідомими (бродячими) тваринами, що становить 31 % , а саме - в 103 випадках покуси  собак, в 13 випадках – котів (4 безпритульні), 3 гризуни ( 2 щурі і 1 миша). Лабораторно обстежено 6 собак, безпритульної - жодної. 

           Станом на 16.03.2015 р. за антирабічною допомогою в м. Дрогобичі звернулось 26 осіб, що є на 3 випадки більше, ніж за аналогічний період 2014 р. -  23 звернення, в т.ч. 13 випадків покусів невідомими собаками.

          З метою попередження захворювань на сказ  розроблений “Комплексний план заходів профілактики та боротьби зі сказом на 2011-2015 рр. у м. Дрогобич та м. Стебник”, який не виконується, а саме:

       - не виконуються вимоги  щодо організації роботи бригади з відлову невідомих собак і котів, не обладнане місце утримання відловлених тварин;

         - не обладнані майданчики для вигулу собак. Бездоглядні тварини є на територіях дитячих дошкільних установ, шкіл, в місцях масового відпочинку, ринках міста;

        - не виділені карантинні приміщення для тварин, які нанесли покуси людям (для встановлення 10-ти денного спостереження за тваринами з метою виявлення захворювання на сказ);

         - порушуються правила утримання собак та інших непродуктивних тварин, реєстрація домашніх тварин будинковими управами проводиться  в неповному об'ємі;

          -  не вирішується  питання проведення суцільної дератизації (знищення гризунів) у м.Дрогобичі.

            Що ж робити якщо Вас вкусила невідома тварина ?

            Перше , що необхідно зробити, це негайно промити місце укусу милом. Мити треба досить інтенсивно, протягом 10 хв. Глибокі рани рекомендується промивати струменем мильної води, наприклад, за допомогою шприца або катетера. Не потрібно припікати рани чи накладати шви.

            Після цього потрібно відразу ж звернутись до найближчого травмпункту, адже успіх вакцинопрофілактики сказу залежить від того, наскільки швидко ви звернулись по допомогу до лікаря. Бажано повідомити лікарю приймального відділення наступну інформацію – опис тварини, його зовнішній вигляд і поведінка, наявність нашийника, обставини укусу. Далі необхідно провести  курс щеплень, призначений лікарем. Сорок уколів в живіт давно ніхто не робить, вам введуть вакцину і відпустять додому.

            На час вакцинації і через 6 місяців після неї необхідно утримуватись від вживання спиртних напоїв. Крім того, якщо ви проходите курс вакцинації від сказу, не можна перевтомлюватися, переохолоджуватися чи навпаки перегріватися.

      С.КРУЦ,

      лікар - епідеміолог ДМВЛД ДУ «ЛОЛЦ Д СЕС У».        

      В.ПАРАЩАК,

       начальник відділу здійснення держсанепіднагляду у м.          Дрогобич і м.Трускавець.

джерело: Дрогобицьке земляцтво