2015-03-06 13:11:17
Абоненти, котрі отримують воду із головного водозабору «Рибник», змушені частіше жити без води, аніж з водою.
Так через припинення подачі електроенергії на водозабірну станцію минулого тижня з вівторка по четвер близько 13 тисяч людей – мешканців курортного селища Східниця та найбільш густозаселених мікрорайонів міста нафтовиків, залишилися без води. У п’ятницю, 27 лютого, водопостачання було відновлено. Проте, як виявилося, пересічні споживачі води «зітхнули з полегшенням» передчасно. Вже у понеділок, 2 березня, води у кранах знову не стало. І отак вже третю добу поспіль доводиться бориславцям та східничанам економити кожну краплю чистої води. Ускладнюється ситуація ще й тим, що до чергового перебою з водопостачанням пересічні мешканці були абсолютно не готовими, бо останнє відключення було усього кілька днів тому. Зазвичай, після таких непорозумінь між КП «Бориславводоканал» та ПАТ «Львіволбенерго» принаймні два тижні вода бувала безперебійно. Проте не цього разу.
Звісно, обуренню людей нема меж. Висловлювання на адресу міської влади та працівників водоканалу, м’яко кажучи, стають ненормативними. Невдоволення у мешканців аж «зашкалює».
Ще наприкінці минулого тижня зі своїми претензіями з приводу ситуації, що склалася у водоканалі, представники міської громади ходили під стіни Бориславської міської ради. Тоді щоправда мова більше йшла не про скарги на відсутність води, а про подальшу долю водопостачального підприємства міста нафтовиків. Та проблеми ці, зрозуміло, тісно пов’язані між собою.
Як розповів минулого четверга бориславцям, котрі прийшли у міську раду на так званий «круглий стіл», начальник відділу житлово-комунального господарства та будівництва Бориславської міської ради Олег Левицький, фінансова ситуація у комунальному підприємстві «Бориславводоканал» вкрай скрутна. Загальний борг водоканалу – 10 мільйонів 296 тисяч 100 гривень. Заборгованості у КП «Бориславводоканал» нема лише з виплати заробітної плати працівникам. За усіма іншими статтями видатків борги обчисляються мільйонами. Зокрема, за очищення стоків «Дрогобичводоканалу» бориславський водоканал заборгував 3 мільйони 954 тисячі гривень, борг зі сплати ПДВ та інших платежів становить 1 мільйон 810 тисяч 400 гривень, борг перед Пенсійним фондом – 3 мільйони 20 тисяч гривень. А от за електроенергію, за словами Олега Левицького, КП «Бориславводоканал» заборгував 1 мільйон 511 тисяч 700 гривень. Не вселяє надію на покращення ситуації і той факт, що, за повідомленням начальника відділу житлово-комунального господарства, місячні видатки бориславського водоканалу приблизно на 300 тис.грн., перевищують місячні доходи. Зокрема, від реалізації води за місяць КП «Бориславводоканал» збирає 640 тис.грн., а на ведення нормальної господарської діяльності витрачає 1 мільйон 60 тисяч. Зрозуміло кожному, що за такого стану справ борги не лише не будуть зменшуватися, але навпаки щомісяця будуть лише зростати. Досі, як пояснив представникам громади, начальник відділу житлово-комунального господарства та будівництва Бориславської міської ради Олег Левицький, навіть за такого стану фінансових справ кінці з кінцями сподівалися звести за рахунок компенсації різниці у тарифах з державного бюджету, проте у цьогорічному держбюджеті коштів на компенсацію різниці у тарифах не передбачено взагалі, тобто цих грошей нема і не буде. А тому і вихід треба шукати інший.
Додатковою проблемою у роботі КП «Бориславводоканал» є і те, що закінчився термін дії ліцензії, за якою підприємство здійснювало свою діяльність, а також дозвіл на спецводокористування. Про це під час круглого столу мешканцям повідомив секретар Бориславської міської ради Ігор Яворський. Посадовець пояснив, що виробити нову ліцензію бориславський водоканал зараз не може, оскільки з 2011 року підприємство перебуває у стадії ліквідації. Щоб виробити ліцензію, треба призупинити процедуру ліквідації. Але як тільки процедуру ліквідації буде призупинено, за значні борги перед Пенсійним фондом виконавча служба заблокує рахунки водоканалу і діяльність підприємства взагалі стане неможливою. Щодо дозволу на спецводокористування, то для отримання цього документу треба розрахуватися з заборгованістю за очищення стоків з КП «Дрогобичводоканал», яка зараз становить майже 4 мільйони гривень. Таких грошей місцевий водоканал, звісно, немає. От і виходить, що куди не глянь усюди «глухий кут».
Один вихід представники міської влади, щоправда, пропонують. За словами секретаря Бориславської міської ради Ігоря Яворського, зараз можна передати право надання послуг з водопостачання та водовідведення іншому комунальному підприємству, яке не обтяжене боргами. Таке підприємство у Бориславі створено ще кілька років тому – це КП «Вододар». Навіть ліцензія на надання послуг з водопостачання та водовідведення, дійсна до 2016 року, у цього підприємства є. Тож залишається лише виготовити дозвіл на спецводокористування.
Проте до такої пропозиції представники громади Борислава ставляться насторожено. Людей турбують два моменти: хто є керівником запропонованого владою КП «Вододар» і як воно здійснюватиме свою діяльність, якщо при нині діючому тарифі видатки підприємства перевищують доходи? Представники влади намагались пояснити, що наразі керівника КП «Вододар» немає і навіть запропонували громадським активістам пропонувати свої кандидатури на цю вакансію. А от щодо фінансово-господарської діяльності комунального підприємства, то тут, схоже, без підвищення тарифів на послуги водопостачання та водовідведення не обійтися, навіть якщо час від часу поповнювати статутний фонд за рахунок коштів з міського бюджету. До речі, під час круглого столу секретар міської ради Ігор Яворський наголосив, що тариф на воду у Бориславі не змінювався ще з 2008 року, а реалії сьогодення є такими, що вартість комунальних послуг зростає в усіх містах.
Зрозуміло, що платити більше з власної кишені не хоче ніхто. Тим більше, що в умовах економічної кризи, яка зараз є у нашій державі, більшість людей і так змушені зводити кінці з кінцями. Тож порозумітися місцевій владі та громаді так і не вдалося.
А тим часу третю добу з крану знову ані не капне. Особисто я, принаймні, на чай та кашу для дитини на сьогодні запас води ще маю. Проте, якщо води у крані не буде і завтра, то що робити – не знаю.
Наталка ВОРОН (КУЧЕР)
Від редакції: як повідомляють користувачі соцмереж, 5 березня, у Бориславі депутати намагались під тиском обуреної громадськості знайти вихід з патової ситуації, втім "сил" на це їм не вистачило, оголосили перерву. Після перерви кворум не зібрався. Засідання перенесли на 6 березня.
Громадські активісти кажуть, що людям уривається терпець, і вони готові до дуже рішучих та жорстких кроків.
джерело: Медіа Дрогобиччина