День вшанування ліквідаторів:

День вшанування ліквідаторів:

2024-12-14 16:04:02

День вшанування ліквідаторів:

14 грудня — День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

 

«Врятувати третій енергоблок: ліквідація пожежі у кабельних тунелях Чорнобильської АЕС». Частина II
Олександр Товстенко – тоді ще начальник караулу, лейтенант, очолював другу п’ятірку київських пожежників, які отримали завдання ліквідувати виявлені осередки пожежі. Після виходу першої групи було прийнято рішення: кабельний тунель необхідно заповнити піною. Микола Грикун – на той час заступник начальника загону пожежної охорони одного з районів Києва так описав цей епізод: «Збити полум'я не вдавалося. Максимчуку (керівник зведеного загону пожежників з охорони Чорнобильської АЕС, керівник гасіння пожежі. Прим.ред) запропонували заправити одну цистерну піноутворювачем і організувати об'ємне гасіння. Він сказав, що ідея хороша, але не вистачить піноутворювача. У той момент на допомогу вже прибула колона з Києва і в них був піноутворювач. До цього я ніколи не працював із цією схемою. Зі мною добровольцями пішли Микола Гребенюк і Саша Товстенко».
«Гасити ізоляцію, що палає, довелося в умовах надзвичайно високої радіації, що сягала десятків, а в окремих місцях навіть сотень рентген за годину. Якби ця пожежа не була ліквідована на початковій стадії, то її наслідки важко навіть уявити», - казав про події ночі 23 травня 1986 року на Чорнобильській атомній електростанції Пилип Миколайович Десятников, генерал-майор внутрішньої служби.
Для виконання цього завдання з автоцистерн СВПЧ-6 та ВПЧ-7 була злита вода і вони були заправлені піноутворювачем. Група у складі майора Грикуна, старшого лейтенанта Гребенюка, лейтенанта Товстенка і водіїв автоцистерн Собченка та Шереметьєва встановили пожежні автоцистерни у транспортному тунелі між третім та четвертим енергоблоками й під'єднали їх до магістральної рукавної лінії. «Гасіння продовжувалося дещо довше, ніж планувалося, - 27 хвилин з дозволених 10. Однак на той час ніхто не задумувався про наслідки, всі займалися найголовнішим – недопущенням ще більш масштабної трагедії», - згадує Олександр Сидорович. Той БТР, який доправив пожежників до місця робіт через таку затримку у часі не дочекався й поїхав, тож від 4 енергоблоку вони поверталися пішки. Усі розуміли про наслідки, але ж вони будуть потім – саме зараз необхідно було виконати завдання.
З відділення, яке очолював Олександр Товстенко наразі живим лишився він один. Сьогодні він очолює Київську міську раду ветеранів пожежно-рятувальних підрозділів та служби цивільного захисту, де опікується зокрема й героями-ліквідаторами Чорнобильської АЕС – і тими, хто ще з нами, і пам’яттю про тих, хто відійшов у вічність.
оригінал статті натисни тут:

Напередодні цього Дня в Житомирі провели меморіальні заходи біля пам'ятних знаків і меморіальних плит з іменами ліквідаторів, які пішли з життя. На Житомирщині проживає понад 5,5 тисяч ліквідаторів аварії на ЧАЕС.

За інформацією Житомирської облдержадміністрації, Житомирщина належить до одного із найбільш постраждалих від аварії на атомній станції регіонів: дев’ять північних районів, міста Коростень, Малин опинилися в зоні підвищеного радіоактивного забруднення.

На території області проживає 5770 учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Загалом чисельність постраждалих внаслідок катастрофи в області становить 212 тисяч 817 людей.

У Житомирі вшанували ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС
Пам’ятний знак "Пожежним, які врятували світ", Житомир, 13 грудня 2024 року. Житомирська міська рада

 

У Житомирі вшанували ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС
Житомиряни із квітами біля меморіального пам’ятника працівникам органів внутрішніх справ – жертвам Чорнобиля, Житомир, 13 грудня 2024 року. Житомирська ОВА

 

У Житомирі вшанували ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС
Меморіальна дошка пам’яті першого Міністра Мінчорнобиля України Г.О. Готовчиця, Житомир, 13 грудня 2024 року. Житомирська міська рада

Дата вшанування ліквідаторів аварії на ЧАЕС відзначається щорічно у день закінчення будівництва саркофага над зруйнованим 26 квітня 1986 року четвертим енергоблоком ЧАЕС.

Наслідки аварії на Чорнобильській атомній станції ліквідовували майже 600 тисяч людей, в числі яких 289 членів зведеного загону пожежних Житомирщини. Понад півтори сотні з них вже немає в живих. Серед тих, хто багато років опікувався соціальним захистом учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, очолюючи БФ "Пожежні Чорнобиля", був Борис Чумак. У травні 1986 року виконував обов'язки керівника Житомирського зведеного загону з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і забезпечував чітке виконання всіх завдань, поставлених державною комісією з ліквідації наслідків безпосередньо в зоні аварії. У грудні 2023 року Борис Чумак пішов із життя.

У Житомирі вшанували ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС
Плини із іменами загиблих ліквідаторів біля пам’ятного знаку "Пожежним, які врятували світ", Житомир, 13 грудня 2024 року. ДСНС Житомирщини

На ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС житомирський загін пожежних працював з дев'ятого по 23 травня 1986 року. В селище Іванків житомирські рятувальники приїхали міняти загін з Чернігова.

22 травня у житомирських пожежників мало бути останнє чергування перед виїздом додому, але вночі пролунав сигнал "Тривога" — спрацювала сигналізація третього енергоблоку. Пожежні Житомира поїхали першими, а слідом за ними — три автомобілі з київськими рятувальниками. Дорогою довелося проїжджати так званий "Чорний ліс" – там пройшла хвиля радіації і дерева стояли обвуглені, наче після пожежі.

В ніч з 22 на 23 травня пожежні ліквідовували загоряння кабелів у тунелях на станції, відкачували з-під реактора забруднену воду, подавали воду на бетонування, забезпечували зв'язок та пожежну безпеку у зоні відчуження, допомагали з евакуацією людей.

"Від величезної температури метал розжарився, — розповідав у 2022 році ліквідатор Олександр Поляков. — Металеві короби, в яких були "зашиті" кабелі, почали плавитись. Я стояв із пожежним стволом, а зверху на мене капав розпечений свинець. Щоб хоч трохи знизити температуру, ми баграми роздирали короби і заливали їх водою. Але від високого тиску і пекельної спеки пожежні рукави рвалися. Було дуже тяжко".

Також серед тих, хто у 1986 році боровся з наслідками аварії на ЧАЕС, були більше тисячі працівників органів внутрішніх справ Житомирщини.

У Житомирі вшанували ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС
Правоохоронці біля меморіального пам’ятника працівникам органів внутрішніх справ – жертвам Чорнобиля, Житомир, 13 грудня 2024 року. Житомирська міська рада

За 11 місяців 2024 року з державного бюджету на виплату соціальних пільг цій категорії громадян виділили 297 мільйонів гривень.

оригінал статті натисни тут:

джерело: відкрите






Що ще читають на цю тему



Коментарів немає
Додати коментар


Коментар