2024-12-14 16:04:02
За інформацією Житомирської облдержадміністрації, Житомирщина належить до одного із найбільш постраждалих від аварії на атомній станції регіонів: дев’ять північних районів, міста Коростень, Малин опинилися в зоні підвищеного радіоактивного забруднення.
На території області проживає 5770 учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Загалом чисельність постраждалих внаслідок катастрофи в області становить 212 тисяч 817 людей.
Дата вшанування ліквідаторів аварії на ЧАЕС відзначається щорічно у день закінчення будівництва саркофага над зруйнованим 26 квітня 1986 року четвертим енергоблоком ЧАЕС.
Наслідки аварії на Чорнобильській атомній станції ліквідовували майже 600 тисяч людей, в числі яких 289 членів зведеного загону пожежних Житомирщини. Понад півтори сотні з них вже немає в живих. Серед тих, хто багато років опікувався соціальним захистом учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, очолюючи БФ "Пожежні Чорнобиля", був Борис Чумак. У травні 1986 року виконував обов'язки керівника Житомирського зведеного загону з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і забезпечував чітке виконання всіх завдань, поставлених державною комісією з ліквідації наслідків безпосередньо в зоні аварії. У грудні 2023 року Борис Чумак пішов із життя.
На ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС житомирський загін пожежних працював з дев'ятого по 23 травня 1986 року. В селище Іванків житомирські рятувальники приїхали міняти загін з Чернігова.
22 травня у житомирських пожежників мало бути останнє чергування перед виїздом додому, але вночі пролунав сигнал "Тривога" — спрацювала сигналізація третього енергоблоку. Пожежні Житомира поїхали першими, а слідом за ними — три автомобілі з київськими рятувальниками. Дорогою довелося проїжджати так званий "Чорний ліс" – там пройшла хвиля радіації і дерева стояли обвуглені, наче після пожежі.
В ніч з 22 на 23 травня пожежні ліквідовували загоряння кабелів у тунелях на станції, відкачували з-під реактора забруднену воду, подавали воду на бетонування, забезпечували зв'язок та пожежну безпеку у зоні відчуження, допомагали з евакуацією людей.
"Від величезної температури метал розжарився, — розповідав у 2022 році ліквідатор Олександр Поляков. — Металеві короби, в яких були "зашиті" кабелі, почали плавитись. Я стояв із пожежним стволом, а зверху на мене капав розпечений свинець. Щоб хоч трохи знизити температуру, ми баграми роздирали короби і заливали їх водою. Але від високого тиску і пекельної спеки пожежні рукави рвалися. Було дуже тяжко".
Також серед тих, хто у 1986 році боровся з наслідками аварії на ЧАЕС, були більше тисячі працівників органів внутрішніх справ Житомирщини.
За 11 місяців 2024 року з державного бюджету на виплату соціальних пільг цій категорії громадян виділили 297 мільйонів гривень.
оригінал статті натисни тут:
джерело: відкрите