ЗМІ, астрологія і котики: як без провидців і сльозовитискання медіа можуть нагадувати про війну

ЗМІ, астрологія і котики: як без провидців і сльозовитискання медіа можуть нагадувати про війну

2024-04-10 09:43:26

ЗМІ, астрологія і котики: як без провидців і сльозовитискання медіа можуть нагадувати про війну

ЗМІ, астрологія і котики: як без провидців і сльозовитискання медіа можуть нагадувати про війну світу і нам самим

 
 
сьогодні, 01:08

Вівторок, 9 квітня 2024 року

Новини і дайджест матеріалів «Детектора медіа».

 Привіт. На зв’язку Марина Леончук, комунікаційна менеджерка «ДМ».  

 Хліба та видовищ

 8 квітня у Північній Америці можна було спостерігати повне сонячне затемнення. Місяць усі великі ЗМІ писали про це, часто на перших шпальтах. Гугл досі розважає користувачів — буквально, затемненням сторінки (зайдіть у гугл і напишіть: «сонячне затемнення». Як вам?). Іноді мені здається, що газетам просто нема про що писати і вони починають гіперболізувати все до гротескності. Цього разу «унікальність» затемнення (одразу перепрошую у вчених, якщо це дійсно щось унікальне) в тому, що повністю його можна було побачити лише на території США. І справді, про що іще писати найбільшим та найвпливовішим у світі американським ЗМІ — тільки про затемнення і тільки у форматі блокбастера. Так, я злюсь, бо хочу, щоб писали, що американці більше не затримують допомогу для України, через брак якої російська армія просувається на фронті. 

 Проте українські ЗМІ та онлайн-ресурси також не пасуть задніх і продовжують «розважати» нас із вами, запрошуючи та цитуючи в ефірах і на своїх сторінках псевдоастрологів. MediaSapiens уже не раз розповідав про горе-провидців із «Битви екстрасенсів», Влада Росса або мага Веліара. І ось знову, знайомтеся: Алакх Ніраджан — астролог, зірка українських медіа і доволі особливий персонаж у загальній компанії «експертів». Лише за час повномасштабного вторгнення він з’являвся в матеріалах УНІАН, «Апострофа»ТСН, «Фактів», «Главреда», Telegraf, «Знай.юа», Politeka та в низці регіональних медіа. Чому ЗМІ варто припинити подібні загравання з публікою? Окрім спекулювання на темі війни й очікуваннях аудиторії на її завершення Ніраджан продовжує «просвіщати» росіян, паралельно заробляючи на них гроші. Ірина Семенюта дослідила діяльність «провидця» і зібрала докупи чергові підстави, щоб українським журналістам припинити цитувати астрологів.

 

Бомбардування фейками: що робити?

 І хоч би як вам зараз кортіло в подкасті «Медіуми» вгледіти чутливу фізичну особу, яка служить сполучною ланкою між двома світами, матеріальним і духовним, — не вийде. Наші медіуми ведучі Вадим Міський та Наталка Соколенко — сполучна ланка-раціо між гостями програми та вами, нашою аудиторією. Цього разу з Оленою Левандовською, СЕО комунікаційного агентства pedan|buro та керівницею ГО «UMind», мали цікаву розмову про те, як створювати й популяризувати соціально корисний контент для молоді, як розвиваються проєкти «УніверCheck» та «КоледжCheck», про що їздять спілкуватися Сашко Педан та Василь Байдак до дітей у прифронтові громади, а також про співпрацю з Суспільним мовником. Це важливо, бо розмова була більше про те, як протидіяти тому, що два роки повномасштабної війни українських дітей (і дорослих) бомблять, зокрема і фейками, та не тільки ними.

 Маніпуляція

 Давно не було і от знову. Російські пропагандисти поширюють вислів нібито колишнього секретаря Ради національної безпеки та оборони України (РНБО) Олексія Данілова. Вони стверджують, що після нещодавнього звільнення з посади Данілов описав ситуацію в Україні як безвихідну. Втім це — маніпуляція. Для чого це роблять росіяни? Пропагандисти поширюють подібну дезінформацію, щоб викликати паніку в українців. Мовляв, усе настільки погано, що аж високопосадовець це визнав. Мої колеги з #DisinfoChronicle у режимі реального часу збирають та документують хроніки кремлівської дезінформації навколо російської війни в Україні і викривають та розбирають на прикладах, що таке фейки, меседжі та маніпуляції.

 «Єдині. Головне». Порушення стандартів, етики, піар і проігноровані теми

 Ігор Куляс підбив підсумки моніторингу телемарафону «Єдині новини» за січень-березень 2024 року. На сайті «ДМ» опублікована друга частина огляду. Першу його частину читайте тут і тут. Якщо зовсім коротко: за січень-березень цього року в досліджених ефірах телемарафону 10693 рази порушили стандарти інформаційної журналістики. Чому нам це важливо знати?  Це впливало на зміст інформації та несло ризики не лише неякісного, але часто й хибного інформування глядачів та слухачів телемарафону. Найбільше порушень було в телеканалу «1+1». Через порушення й недотримання стандартів продовжує падати глядацька довіра до марафону: останнє дослідження Київського міжнародного інституту соціології, опубліковане 19 лютого, вперше показало негативний баланс довіри-недовіри: марафону довіряли 36% опитаних, не довіряли — 47%. Ігор Куляс розібрав кожну годину шести каналів-мовників марафону за всіма вісьмома стандартами якісної журналістики. Читати дослідження пана Куляса — це як екстерном здобувати вищу спеціалізовану освіту або пройти поглиблений курс із медіаграмотності, і не в теорії, а через реальні приклади, які щойно взяли з телевізора. 

 

 «Ми, наші улюбленці та війна»

 

Лєна Чиченіна сходила в кіно і написала огляд «Як Антону Птушкіну вдалося зняти стрічку про тварин і війну без сльозовитискачки». Як слушно зауважила Лєна: «Антона Птушкіна представляти, напевне, не потрібно, адже він є хорошим прикладом як таланту, так і здатності його реалізовувати та промотувати», — але на цьому компліменти закінчилися. Далі йде ґрунтовний текст про те, за що автора фільму можна об’єктивно похвалити, а де йому є куди рости, бо що? Так, немає межі досконалості. Я знаю, що не смішно, і добре, що Лєна пише не так, як я жартую. Тому я пропоную вам дізнатися, чому фраза «Птушкін зняв свій перший документальний фільм» є правдою, але з моментами, а велика частина стрічки про людей, тварин і війну присвячена іноземцям. Як гумор і музика допомогли фільму бути якіснішим, а нові сенси без сліз та екзальтованості знову підняли зацікавлення російсько-українською війною у світі. Подивіться кіно, але пам’ятайте: без тексту Лєни воно буде ніби незавершеним. 

 

Наразі це все.

Дякую, що дочитали цього листа до кінця.

Більше текстів наших авторів у різних форматах ви можете читати у  фейсбуці, інстаграмі, телеграмі, вотсапі та на сайті «Детектор медіа».  Увесь зворотний зв'язок також пишіть сюди — мені на пошту. А ще всією командою ми будемо вдячні, якщо порекомендуєте підписатися на цю розсилку вашим колегам та друзям.

 

До зустрічі. Переможемо!

Ваша комунікаційна менеджерка «ДМ» Марина Леончук.

цей інформаційний лист розміщений для кращої медійної комунікації і інформування шановного читача газети "Гомін Галичини" про діяльність медіа в Україні і Світі. Живемо і працюємо задля перемоги України у несправедливій війні яку розв'язала росія проти України

 

джерело: власне






Що ще читають на цю тему



Коментарів немає
Додати коментар


Коментар