2018-05-15 21:33:49
До редакції і надалі надходить багато звернень від громадян, які хочуть дізнатися про пільги, котрі держава гарантувала особам з інвалідністю. Тому сьогодні у рамках рубрики «Правова допомога» консультація знову стосується саме цієї категорії осіб. Наша гостя директор Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Николаїшин.
Про що конкретно, сьогодні йтиме мова, пані Маріє?
Ми говоритимемо про порядок отримання автомобіля особою із інвалідністю. Це питання регулюється Порядком забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 року № 999, та Порядком митного оформлення вантажів гуманітарної допомоги, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2000 р. № 544. Відповідними нормативно правовими актами визначено, що за бажанням громадян із інвалідністю структурні підрозділи соціального захисту населення можуть забезпечувати їх автомобілями, ввезеними в Україну і визнаними в установленому порядку гуманітарною допомогою, без права продажу, дарування, передачі (в тому числі за довіреністю) іншій особі. Автомобілями, отриманими головними управліннями як гуманітарна допомога, особи із інвалідністю (за їх бажанням або за бажанням законних представників недієздатних осіб із інвалідністю), діти з інвалідністю (за бажанням їх законних представників), які перебувають на обліку в структурних підрозділах соціального захисту населення та управліннях виконавчої дирекції, забезпечуються безоплатно в порядку черговості. Автомобіль, отриманий структурним підрозділом соціального захисту населення як гуманітарна допомога для конкретної особи з інвалідністю, яка перебуває на обліку, видається безоплатно такій особі (за її згодою або за згодою законного представника недієздатної особи з інвалідністю), дитині з інвалідністю (за згодою її законного представника) незалежно від черговості на десятирічний строк, визначений з дати видачі, із зняттям з обліку. Звертаю увагу читачів, що згідно із ст. 3 Закону України «Про гуманітарну допомогу» підставою для започаткування процедури визнання допомоги гуманітарною є письмова пропозиція донора про її надання. Комісія з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України може визнавати гуманітарною допомогою легкові автомобілі, які на момент ввезення на митну територію України були виготовлені не більше як 8 років тому, з об’ємом двигуна не більше 1800 куб.см. Зазначу, що органи праці та соціального захисту населення не здійснюють пошук автомобілів, а лише надають особам з інвалідністю допомогу в оформленні відповідних документів.
Охарактеризуйте, який алгоритм отримання автомобіля?
Як на мене, шлях до отримання такого автомобіля є складним. Але, якщо чітко дотримуватися зазначених кроків, то успішний результат прийде швидко. Так, для того щоб ввести «гуманітарний автомобіль», потрібно надати в Головне управління праці і соціального захисту населення перед поїздкою за автомобілем:
Отримуючи автомобіль із з-за кордону необхідно:
· укласти договір дарування від власника-іноземця автомобіля. Одержувачем такого авто має бути Головне управління праці та соціального захисту населення або його відділення на місцях. І саме на цей орган має бути оформлений договір дарування, в якому потрібно вказати, якій конкретно особі з інвалідністю адресований автомобіль. Договір дарування автомобіля (який підтверджує що цей автомобіль подарований саме нашому громадянину із інвалідністю) в обов’язковому порядку засвідчується закордонним власником нотаріально й легалізується в консульській установі України в даній країні. Легалізація не потрібна в країнах, що підписали Мінську конвенцію про правову допомогу від 22.01.93 р. (країни колишнього СНД).
· Далі автомобіль знімають з обліку за кордоном (довідка про зняття з обліку автомобіля в державі, де його подарували), оформляють як гуманітарну допомогу в посольстві іноземної країни, перевіряють та завіряють документ.
Зазначимо, що з моменту перетину митного кордону України автомобіль протягом 10 днів необхідно поставити під митний контроль. А з моменту поставлення автомобіля під митний контроль до моменту визнання його гуманітарною допомогою, автомобіль передається на відповідальне зберігання на митний склад. Термін зберігання автомобіля на митному складі під митним контролем – 90 днів з моменту надходження вантажу до внутрішньої митниці та розміщення на відповідальне зберігання під митним контролем.
Для того, щоб передати документи до Головного управління праці та соціального захисту населення України для визнання даного автомобіля гуманітарною допомогою необхідно протягом десяти днів оформити певні документи та здійснити деякі заходи:
· провести повну експертизу автомобіля (номер кузова, номер двигуна, тип двигуна, об'єм двигуна, справжність технічного паспорту тощо);
· отримати сертифікат відповідності про комплексне дослідження транспортного засобу на ідентифікацію номерів;
· отримати довідку Укрбюро Інтерполу на підтвердження неналежності зазначеного автомобіля до банку даних Інтерполу щодо викрадених та оголошених у міжнародний розшук на території держав-членів Інтерполу;
· здійснити переклад технічного паспорту та всіх документів, складених іноземною мовою на українську мову.
Як будуть зібрані всі необхідні документи, весь пакет документів направляється до Головного управління праці та соціального захисту населення України для визнання даного автомобіля гуманітарною допомогою. Після позитивного розгляду Головним управлінням праці та соціального захисту населення України заяви про визнання автомобіля гуманітарною допомогою, він розмитнюється у встановленому законодавством порядку без сплати митних зборів. Зазначений автомобіль звільняється від оподаткування та обов’язкових платежів до бюджету. Після розмитнення автомобіль надходить у Головне управління праці й соціального захисту населення з метою подальшої передачі конкретній особі з інвалідністю.
Звертаємо увагу, що договір дарування автомобіля (який підтверджує що цей автомобіль подарований нашому громадянину з інвалідністю) в обов’язковому порядку засвідчується закордонним власником нотаріально й легалізується в консульській установі України в даній країні. Легалізація не потрібна в країнах, що підписали Мінську конвенцію про правову допомогу від 22.01.93 р.
У реєстраційних документах на автомобіль підрозділ МВС робить позначку про видачу автомобіля структурним підрозділом соціального захисту населення, а також про заборону відчуження автомобіля та передачі права керування автомобілем без дозволу цього головного управління. У разі відмови особи з інвалідністю, законного представника недієздатної особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю від автомобіля, отриманого структурним підрозділом соціального захисту населення як гуманітарна допомога, такий автомобіль отримується в порядку черговості іншою особою з інвалідністю, яка перебуває на обліку.
А якщо з якихось причин особа з інвалідністю не отримала цей автомобіль, хто тоді його отримує?
У разі коли автомобіль, визнаний гуманітарною допомогою, не отримано особою з інвалідністю у зв'язку із смертю, такий автомобіль пропонується в порядку черговості іншій особі з інвалідністю, яка перебуває на обліку. У разі, коли під час експлуатації автомобіля, отриманого особою з інвалідністю як гуманітарна допомога, у неї або члена її сім'ї, якому передано право користування автомобілем, законного представника недієздатної особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю виявляються протипоказання до керування ним, вона або член її сім'ї переїхав на інше місце проживання або у разі смерті члена сім'ї, якому передано право користування автомобілем, чи його відмови керувати автомобілем, питання про передачу права користування автомобілем члену сім'ї, який зареєстрований за місцем реєстрації особи з інвалідністю або в одному населеному пункті з ним, вирішується у кожному конкретному випадку за рішенням структурного підрозділу соціального захисту. Важливо, що особі з інвалідністю, законному представнику недієздатної особи з інвалідністю чи дитини з інвалідністю за їх бажанням може бути безоплатно переданий у власність автомобіль, визнаний гуманітарною допомогою, яким особа з інвалідністю була забезпечена через структурний підрозділ соціального захисту населення і користувалася більше 10 років, за рішенням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій. Наголошую, що після смерті особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю автомобіль, визнаний гуманітарною допомогою, яким особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю були забезпечені через структурний підрозділ соціального захисту населення, за бажанням членів сімей, спадкоємців осіб з інвалідністю передається їм у власність безоплатно за рішенням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій. У разі відсутності членів сім’ї, спадкоємців або в разі небажання членів сім’ї, спадкоємців отримати автомобіль такий автомобіль повертається структурному підрозділу соціального захисту населення.
Чи може особа з інвалідністю переобладнати автомобіль під свої потреби?
Так, звісно може. Але переобладнання такого автомобіля здійснюється за її ж рахунок.
Чи може особа, яка отримала автомобіль його продати чи подарувати сторонній особі?
Такий автомобіль особа з інвалідністю не має права ні подарувати ні продати. На це вказує позначка у реєстраційних документах на автомобіль. Її ставить підрозділ МВС. Там вказано, що видача автомобіля здійснена структурним підрозділом соціального захисту населення, а також про заборону відчуження автомобіля та передачі права керування автомобілем без дозволу цього головного управління. У разі порушення зазначеної вимоги особа з інвалідністю у подальшому позбавляється права на забезпечення автомобілем через структурний підрозділ соціального захисту населення. Заміна автомобіля, отриманого особою з інвалідністю через структурний підрозділ соціального захисту населення як гуманітарна допомога, здійснюється відповідно до цього Порядку.
На кого оформляються документи?
Реєстраційні документи на автомобіль оформлюються на осіб з інвалідіністю, а недієздатним особам з інвалідністю і дітям з інвалідністю - на їх законних представників. У реєстраційних документах на автомобіль підрозділом МВС робиться позначка про видачу автомобіля структурним підрозділом соціального захисту населення або управлінням виконавчої дирекції, а також про заборону відчуження автомобіля та передачі права користування ним без дозволу структурного підрозділу соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції. У реєстраційних документах робиться позначка про передачу права користування автомобілем члену сім'ї, іншій особі, якій передається право користування автомобілем (для осіб інваліднісю війни та осіб з інвалідністю i групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, а також громадян, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї (категорія 1), та осіб з інвалідністю унаслідок трудового каліцтва). Строк, на який передається право користування автомобілем члену сім'ї особи з інваліднісю, встановлюється у реєстраційних документах на автомобіль з дозволу структурного підрозділу соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції виходячи з обставин конкретної сім'ї особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю.
Особа з інвалідністю або член сім'ї, якому передано право користування автомобілем, законний представник недієздатної особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю отримує автомобіль особисто. Не береться на облік особа з інвалідністю, яка має відповідні медичні показання для забезпечення автомобілем з ручним керуванням та протипоказання до керування автомобілем, у разі відсутності члена сім'ї, який зареєстрований за місцем реєстрації особи з інвалідністю і якому особа з інвалідністю могла би передати право користування автомобілем. Якщо під час перебування на обліку в сім'ї особи з інвалідністю відбулися зміни, що призвели до відсутності члена сім'ї, який зареєстрований за місцем реєстрації особи з інвалідністю і якому особа з інвалідністю могла би передати право користування автомобілем, виникли інші причини, з яких член сім'ї особи з інвалідністю не може керувати автомобілем, особа з інвалідністю знімається з обліку протягом шести місяців після встановлення такого факту. Зауважу, що до членів сім'ї особи з інвалідністю належать громадяни України, які проживають разом з ним, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, опіки або піклування над неповнолітніми дітьми, а також на інших підставах, які не заборонені законом і не суперечать моральним засадам суспільства, та місце проживання яких зареєстровано в Україні в установленому законодавством порядку.
У подальших публікаціях ми продовжимо консультації від Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. А наразі нагадуємо, що стаття публікується у рамках проекту «Я МАЮ ПРАВО». У разі необхідності, звернутися за допомогою з цього питання Ви можете до бюро правової допомоги – відділу цього центру. Фахівці бюро приймають за адресами: м. Дрогобич, вул. Лесі Українки, 70, м. Борислав, вул. Адама Міцкевича, 64, м. Трускавець, вул. Данилишиних, 62. Центр знаходиться за адресою: м. Стрий, вул. О. Бачинської, 1а. Прийом громадян здійснюється з 8.00 до 17.00.
Марічка Бойко
джерело: власне